KMD omsætter for milliarder, men betalte ikke en krone i skat i 2021: Her er selskabets forklaring

Sambeskatning og store investeringer, der overstiger overskuddet. Sådan lyder nogle af forklaringerne fra en af de største danske it-leverandører på manglende skatteindbetalinger i 2021.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor betalte KMD ikke selskabsskat i 2021
607
3:15 min
Det var hverken milliarder, millioner eller tusinder, KMD bidragede med i form af selskabsskat i 2021.

Vi skal faktisk ned på nul kroner.

Så meget lød skatteindbetalingen på fra KMD, der er et af de selskaber i Danmark, der leverer flest it-løsninger til den offentlige sektor, i 2021.

Selskabet har en lang historie på det danske marked og omsætter for hundredevis af millioner af kroner hvert år.

På trods af det spyttede KMD ikke i fælleskassen via selskabsskatten i 2021.

Det viser Skattestyrelsens åbne skattelister, der strækker sig tilbage til 2015.

Derfor har Computerworld adspurgt KMD om årsagen til, at denne skattebetaling endte på nul kroner i 2021.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S