Afgrundsdyb krise hos chip-producenter: Største dyk i 30 år

Det seneste år har været et af de værste nogensinde i hele mikroprocessorens historie.

Artikel top billede

Der skal kigges rigtig langt tilbage i kalenderen, for at finde en nedtur som den, der plager processor-industrien i disse dage.

Efter at have nogle forgyldte tider under corona-årene kommer en kolossal afmatning, hvis lige ikke er set i over 30 år.

Det fremgår af en opgørelse fra analysehuset Mercury Research, hvor de samlede tal for processor-branchen i 2022 fremgår, skriver netmediet Toms Hardware.

Således blev der i 2022 sendt 374 millioner ud på markedet, 21 procent færre end i 2021. Her er ARM-processor som primært er møntet på mobil, tablet og embed-markedet fraregnet.

Indtjeningen i perioden er også reduceret markant med et fald på 19 procent.

AMD vinder store andele

De svære tider har ramt de to tonegivende aktører på CPU-markedet, Intel og AMD, forskelligt.

For AMD har nedturen været begrænset, for der er samtidig fravristet markedsandele fra Intel. Hvor AMD i 2021 havde 23,3 procent af markedet, er andelen nu betragteligt større med 29,6 procent.

Den helt store fremgang er at notere i server-markedet, hvor AMD’s andel svulmer fra 10,7 til 17,6 procent.

Omvendt er Intel årets store taber, men holder nogenlunde stand i desktop-markedet, hvor selskabets andele blot svinder med et par procentpoint fra 83,8 til 81,4 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse