Afgrundsdyb krise hos chip-producenter: Største dyk i 30 år

Det seneste år har været et af de værste nogensinde i hele mikroprocessorens historie.

Artikel top billede

Der skal kigges rigtig langt tilbage i kalenderen, for at finde en nedtur som den, der plager processor-industrien i disse dage.

Efter at have nogle forgyldte tider under corona-årene kommer en kolossal afmatning, hvis lige ikke er set i over 30 år.

Det fremgår af en opgørelse fra analysehuset Mercury Research, hvor de samlede tal for processor-branchen i 2022 fremgår, skriver netmediet Toms Hardware.

Således blev der i 2022 sendt 374 millioner ud på markedet, 21 procent færre end i 2021. Her er ARM-processor som primært er møntet på mobil, tablet og embed-markedet fraregnet.

Indtjeningen i perioden er også reduceret markant med et fald på 19 procent.

AMD vinder store andele

De svære tider har ramt de to tonegivende aktører på CPU-markedet, Intel og AMD, forskelligt.

For AMD har nedturen været begrænset, for der er samtidig fravristet markedsandele fra Intel. Hvor AMD i 2021 havde 23,3 procent af markedet, er andelen nu betragteligt større med 29,6 procent.

Den helt store fremgang er at notere i server-markedet, hvor AMD’s andel svulmer fra 10,7 til 17,6 procent.

Omvendt er Intel årets store taber, men holder nogenlunde stand i desktop-markedet, hvor selskabets andele blot svinder med et par procentpoint fra 83,8 til 81,4 procent.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec