Afgrundsdyb krise hos chip-producenter: Største dyk i 30 år

Det seneste år har været et af de værste nogensinde i hele mikroprocessorens historie.

Artikel top billede

Der skal kigges rigtig langt tilbage i kalenderen, for at finde en nedtur som den, der plager processor-industrien i disse dage.

Efter at have nogle forgyldte tider under corona-årene kommer en kolossal afmatning, hvis lige ikke er set i over 30 år.

Det fremgår af en opgørelse fra analysehuset Mercury Research, hvor de samlede tal for processor-branchen i 2022 fremgår, skriver netmediet Toms Hardware.

Således blev der i 2022 sendt 374 millioner ud på markedet, 21 procent færre end i 2021. Her er ARM-processor som primært er møntet på mobil, tablet og embed-markedet fraregnet.

Indtjeningen i perioden er også reduceret markant med et fald på 19 procent.

AMD vinder store andele

De svære tider har ramt de to tonegivende aktører på CPU-markedet, Intel og AMD, forskelligt.

For AMD har nedturen været begrænset, for der er samtidig fravristet markedsandele fra Intel. Hvor AMD i 2021 havde 23,3 procent af markedet, er andelen nu betragteligt større med 29,6 procent.

Den helt store fremgang er at notere i server-markedet, hvor AMD’s andel svulmer fra 10,7 til 17,6 procent.

Omvendt er Intel årets store taber, men holder nogenlunde stand i desktop-markedet, hvor selskabets andele blot svinder med et par procentpoint fra 83,8 til 81,4 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job