Artikel top billede

(Foto: Rigspolitiet / Rigspolitiet)

Top-CIO Stig Lundbech er i gang med at forandre hele politiets centrale it-organisation: Sløjfer stribevis af projekter og etablerer nye centre

Interview: Rigspolitiets Koncern IT fik for lidt over et halvt år siden ny direktør i form af Stig Lundbech. Han har indført en række gennemgribende forandringer og skåret drastisk ned på en stor projektportefølje. "Vi skal grundlæggende blive bedre til at eksekvere på vores projekter," siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i forandringerne hos politiets it-organisation
  • Tjek planerne for det nye organisationsdiagram
  • Hvor mange projekter der skal skæres væk
  • Hvorfor Stig Lundbech indfører rækken af ændringer
1.334
6:45 min
Med Stig Lundbechs ankomst som ny it-direktør hos Rigspolitiet er der på bare seks måneder sket gennemgribende forandringer i politiets it-organisation med omkring 450 ansatte.

En række nye centre er etableret, nye chefer er kommet til, andre er stoppet, og så er en portefølje med 100 profiler skåret drastisk ned.

Overliggeren er, at politiets it-organisation skal transformeres fra en mere klassisk linjeorganisation med store drift-, udvikling- og servicecentre mod en specialiseret projektorienteret organisation, der har fokus på eksekvering.

Det fortæller Stig Lundbech til Computerworld.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny app på vej til danskerne: Regeringen tager første skridt mod ny digital tegnebog

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts Satya Nadella: AI baner vejen for at samle Word, Excel og PowerPoint i ét program

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæisk alternativ til Microsoft 365 oplever enorm interesse: Donald Trump og JD Vance giver det kæmpe boost

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

It-system til kontrol af landbrugets kvælstof-udledning kommer til at koste mere end 200 millioner kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Han er CISO for over 300.000 ansatte: Nu kommer han med kras kritik af SaaS-leverandører og cloud