Top-CIO Stig Lundbech er i gang med at forandre hele politiets centrale it-organisation: Sløjfer stribevis af projekter og etablerer nye centre

Interview: Rigspolitiets Koncern IT fik for lidt over et halvt år siden ny direktør i form af Stig Lundbech. Han har indført en række gennemgribende forandringer og skåret drastisk ned på en stor projektportefølje. "Vi skal grundlæggende blive bedre til at eksekvere på vores projekter," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Rigspolitiet / Rigspolitiet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i forandringerne hos politiets it-organisation
  • Tjek planerne for det nye organisationsdiagram
  • Hvor mange projekter der skal skæres væk
  • Hvorfor Stig Lundbech indfører rækken af ændringer
1.334
6:45 min
Med Stig Lundbechs ankomst som ny it-direktør hos Rigspolitiet er der på bare seks måneder sket gennemgribende forandringer i politiets it-organisation med omkring 450 ansatte.

En række nye centre er etableret, nye chefer er kommet til, andre er stoppet, og så er en portefølje med 100 profiler skåret drastisk ned.

Overliggeren er, at politiets it-organisation skal transformeres fra en mere klassisk linjeorganisation med store drift-, udvikling- og servicecentre mod en specialiseret projektorienteret organisation, der har fokus på eksekvering.

Det fortæller Stig Lundbech til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S