Stor Mac-nyhed først i april: Nu kommer der en kæmpe ’Air’

Apples længe rygtede store version af slanke Macbook Air bliver angiveligt lanceret i begyndelsen af april måned.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apples mindste og letteste Mac i lang tid, den slanke Macbook Air, har siden 2018 eksisteret ene og alene i porteføljen, som tidligere talte både en lille og en stor version med henholdsvis 11,6 og 13,3 tommer skærm.

Selv det omfattende redesign, som Apple introducerede i 2022 sammen med den stærke og strømeffektive M2-processor, blev ikke lejligheden til at offentliggøre en makker til Apples Macbook Air.

Det har ellers svirret med rygter længe om en større version af den slanke Macbook – og ifølge netmediet 9to5mac skulle den omsider være på trapperne.

En stor sending af skærmpaneler på 15,5 tommer er ifølge leverandørkilder sat i produktion, hvilket mere end antyder, at den nye Macbook Air altså vil få sig en væsentlig større skærm end de 13,6 tommer, man finder i den mindre model.

Timingen på produktionen stemmer overens med en lanceringen i begyndelsen af april måned.

Den nye Macbook Air 15

Sammenstykker man de verserende oplysninger og mest troværdige rygter om den nye Macbook Air kan man tegne følgende billede af hvordan den nye Macbook Air vil se.

Udgangspunktet bliver den nye Macbook Air, og dennes åleslanke aluminiumsprofil på bare 1,13 centimeter. Fine detaljer såsom den magnetiske MagSafe oplader vil også være at finde her.

Den større skærm vil dog betyde at den vægtmæssigt vil blive tungere, men den slanke profil bør holde vægten nede omkring de halvanden kilo.

Med den nye Macbooks større fodaftryk vil Apple, ifølge Apple analytiker Ming Chi-Kuo, finde plads til en kraftigere processor end den M” man finde i den mindste model. Her vil det altså være muligt at konfigurere maskinen med en M2 Pro CPU og dermed få et væsentligt performance-løft.

En mindre Macbook skulle ifølge Bloomberg også være i kortene. Denne forventes dog først at komme i spil sidst på året eller først en gang i 2024.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S