Stor Mac-nyhed først i april: Nu kommer der en kæmpe ’Air’

Apples længe rygtede store version af slanke Macbook Air bliver angiveligt lanceret i begyndelsen af april måned.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apples mindste og letteste Mac i lang tid, den slanke Macbook Air, har siden 2018 eksisteret ene og alene i porteføljen, som tidligere talte både en lille og en stor version med henholdsvis 11,6 og 13,3 tommer skærm.

Selv det omfattende redesign, som Apple introducerede i 2022 sammen med den stærke og strømeffektive M2-processor, blev ikke lejligheden til at offentliggøre en makker til Apples Macbook Air.

Det har ellers svirret med rygter længe om en større version af den slanke Macbook – og ifølge netmediet 9to5mac skulle den omsider være på trapperne.

En stor sending af skærmpaneler på 15,5 tommer er ifølge leverandørkilder sat i produktion, hvilket mere end antyder, at den nye Macbook Air altså vil få sig en væsentlig større skærm end de 13,6 tommer, man finder i den mindre model.

Timingen på produktionen stemmer overens med en lanceringen i begyndelsen af april måned.

Den nye Macbook Air 15

Sammenstykker man de verserende oplysninger og mest troværdige rygter om den nye Macbook Air kan man tegne følgende billede af hvordan den nye Macbook Air vil se.

Udgangspunktet bliver den nye Macbook Air, og dennes åleslanke aluminiumsprofil på bare 1,13 centimeter. Fine detaljer såsom den magnetiske MagSafe oplader vil også være at finde her.

Den større skærm vil dog betyde at den vægtmæssigt vil blive tungere, men den slanke profil bør holde vægten nede omkring de halvanden kilo.

Med den nye Macbooks større fodaftryk vil Apple, ifølge Apple analytiker Ming Chi-Kuo, finde plads til en kraftigere processor end den M” man finde i den mindste model. Her vil det altså være muligt at konfigurere maskinen med en M2 Pro CPU og dermed få et væsentligt performance-løft.

En mindre Macbook skulle ifølge Bloomberg også være i kortene. Denne forventes dog først at komme i spil sidst på året eller først en gang i 2024.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S