Stor Mac-nyhed først i april: Nu kommer der en kæmpe ’Air’

Apples længe rygtede store version af slanke Macbook Air bliver angiveligt lanceret i begyndelsen af april måned.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apples mindste og letteste Mac i lang tid, den slanke Macbook Air, har siden 2018 eksisteret ene og alene i porteføljen, som tidligere talte både en lille og en stor version med henholdsvis 11,6 og 13,3 tommer skærm.

Selv det omfattende redesign, som Apple introducerede i 2022 sammen med den stærke og strømeffektive M2-processor, blev ikke lejligheden til at offentliggøre en makker til Apples Macbook Air.

Det har ellers svirret med rygter længe om en større version af den slanke Macbook – og ifølge netmediet 9to5mac skulle den omsider være på trapperne.

En stor sending af skærmpaneler på 15,5 tommer er ifølge leverandørkilder sat i produktion, hvilket mere end antyder, at den nye Macbook Air altså vil få sig en væsentlig større skærm end de 13,6 tommer, man finder i den mindre model.

Timingen på produktionen stemmer overens med en lanceringen i begyndelsen af april måned.

Den nye Macbook Air 15

Sammenstykker man de verserende oplysninger og mest troværdige rygter om den nye Macbook Air kan man tegne følgende billede af hvordan den nye Macbook Air vil se.

Udgangspunktet bliver den nye Macbook Air, og dennes åleslanke aluminiumsprofil på bare 1,13 centimeter. Fine detaljer såsom den magnetiske MagSafe oplader vil også være at finde her.

Den større skærm vil dog betyde at den vægtmæssigt vil blive tungere, men den slanke profil bør holde vægten nede omkring de halvanden kilo.

Med den nye Macbooks større fodaftryk vil Apple, ifølge Apple analytiker Ming Chi-Kuo, finde plads til en kraftigere processor end den M” man finde i den mindste model. Her vil det altså være muligt at konfigurere maskinen med en M2 Pro CPU og dermed få et væsentligt performance-løft.

En mindre Macbook skulle ifølge Bloomberg også være i kortene. Denne forventes dog først at komme i spil sidst på året eller først en gang i 2024.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job