Ledelsen er ved at miste tålmodigheden med CIO'erne: Nu skal der leveres resultater

Millioner og atter millioner er investeret i digital oprustning uden håndgribelige økonomiske resultater. Den æra er ifølge Gartner ved at være slut. De digitale investeringer skal i endnu højere grad give udslag på top- eller bundlinjen. Det stiller CIO'er overfor en betydelig udfordring.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek Gartners analyse af CIO'ernes store udfordring
  • En række vigtige råd til CIO'erne
785
4 min
I en nær fortid var smarte digitale projekter stort set på forhånd garanteret budget. Men situationen er en anden i dag.

Krisen kradser, omkostninger tøjles og der skal foretages benhårde prioriteringer om den fremadrettede strategi.

I toppen af pyramiden sidder en ledelse, der gennem årene har postet store poser penge i digitale investeringer, men som for ofte er endt op med afgrænsede og indirekte gevinster.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS