Efter nederlag i Højesteret: Dansk telelogning lander på Den Europæiske Menneskerettighedsdomstols bord

Efter nederlag i den danske Højesteret for et år siden, får ‘Foreningen imod Ulovlig Logning’ med juristen Rasmus Malver i spidsen nu indbragt de danske lognings-regler for Den Europæiske Menneskerettigheds-domstol.

Artikel top billede

(Foto: Denis Smajlović)

Knap et år efter sit nederlag i den øverste danske retsinstans, Højesteret, får ‘Foreningen imod Ulovlig Logning’ nu rejst de danske lognings-regler for Den Europæiske Menneskerettigheds-domstol i Haag.

Domstolen vil i den kommende tid kigge på spørgsmålet om, hvorvidt de danske logningsregler er i strid med gældende EU-regler, meddeler menneskerettigheds-domstolen.

Du kan læse hele oplægget fra menneskerettigheds-domstolen ved at klikke her.

Foreningen imod Ulovlig Logning tabte i slutningen af marts i fjor sin stort anlagt rettsag mod daværende justitsmininster Nick Hækkerup (S).

Dommen ved Højesteret var kulminationen på en årelang kamp mod de danske logningsregler, hvor foreningen har investeret knap to millioner kroner og fire års arbejde på sagen.

Foreningen har blandt andet krævet, at retten skulle finde de danske logningsregler uanvendelige og ugyldige.

Højesteret var imidlertid på linie med Østre Landsret, hvor foreningen ligeledes tabte sin sag.

Den danske logningsbekendtgørelse trådte i kraft i 2006, men allerede otte år senere blev dele af logningsdirektivet kendt ulovlig af EU-domstolen.

Herhjemme trådte en række reviderede logningsregler trådt i kraft for et års tid siden - nemlig samme dag, som der faldt dom ved Højesteret i logningssagen.

Ifølge Justitsministeriet giver de nye regler mulighed for "generel og udifferentieret logning" af datatrafik såfremt, der er en alvorlig og aktuel trussel mod den sikkerheden i Danmark.

Det konkluderede Justitsministeriet var tilfældet for et år siden, hvorfor de danske teleudbydere med baggrund i de nye regler blev pålagt at logge danskernes trafikdata i 12 måneder - altså frem til udgangen af marts i år.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S