Efter nederlag i Højesteret: Dansk telelogning lander på Den Europæiske Menneskerettighedsdomstols bord

Efter nederlag i den danske Højesteret for et år siden, får ‘Foreningen imod Ulovlig Logning’ med juristen Rasmus Malver i spidsen nu indbragt de danske lognings-regler for Den Europæiske Menneskerettigheds-domstol.

Artikel top billede

(Foto: Denis Smajlović)

Knap et år efter sit nederlag i den øverste danske retsinstans, Højesteret, får ‘Foreningen imod Ulovlig Logning’ nu rejst de danske lognings-regler for Den Europæiske Menneskerettigheds-domstol i Haag.

Domstolen vil i den kommende tid kigge på spørgsmålet om, hvorvidt de danske logningsregler er i strid med gældende EU-regler, meddeler menneskerettigheds-domstolen.

Du kan læse hele oplægget fra menneskerettigheds-domstolen ved at klikke her.

Foreningen imod Ulovlig Logning tabte i slutningen af marts i fjor sin stort anlagt rettsag mod daværende justitsmininster Nick Hækkerup (S).

Dommen ved Højesteret var kulminationen på en årelang kamp mod de danske logningsregler, hvor foreningen har investeret knap to millioner kroner og fire års arbejde på sagen.

Foreningen har blandt andet krævet, at retten skulle finde de danske logningsregler uanvendelige og ugyldige.

Højesteret var imidlertid på linie med Østre Landsret, hvor foreningen ligeledes tabte sin sag.

Den danske logningsbekendtgørelse trådte i kraft i 2006, men allerede otte år senere blev dele af logningsdirektivet kendt ulovlig af EU-domstolen.

Herhjemme trådte en række reviderede logningsregler trådt i kraft for et års tid siden - nemlig samme dag, som der faldt dom ved Højesteret i logningssagen.

Ifølge Justitsministeriet giver de nye regler mulighed for "generel og udifferentieret logning" af datatrafik såfremt, der er en alvorlig og aktuel trussel mod den sikkerheden i Danmark.

Det konkluderede Justitsministeriet var tilfældet for et år siden, hvorfor de danske teleudbydere med baggrund i de nye regler blev pålagt at logge danskernes trafikdata i 12 måneder - altså frem til udgangen af marts i år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos