Anja Monrad om sin exit fra Dell efter reorganisering: "Jeg ville gerne være blevet et par år ekstra"

Anja Monrad, chef for Dells vesteuropæiske forretning, må forlade selskabet efter en række organisationsændringer. "Nu bliver regionerne lagt om, så de syv regioner bliver til seks, og i den forbindelse har man valgt at sætte et andet hold."

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor Anja Monrad forlader Dell
  • Hvilke organisationsændringer selskabet foretager
491
2:30 min
Som en del af strategien har Dell omlagt sine regioner i Europa, og i samme ombæring er der blevet nedsat et nyt ledelseshold på kontinentet.

Det har nu medført, at Anja Monrad må sige farvel til selskabet, hvor hun har været de sidste 23 år.

Anja Monrad, der indtil nu har været chef for den vesteuropæiske forretning, fortæller til Computerworld, at hendes afgang sker som en kombination af flere ting.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job