Apples VR-headset bliver igen forsinket: Lancering flyttes til stort event

Det tyder på at Apples kommende VR/AR headset igen er forsinket. I stedet bliver lanceringen flyttet til det store WWDC-event i juni.

Artikel top billede

Apples udvikling med sit bud på et headset til Virtual Reality (VR) og Augmented Reality (AR) synes igen at have ramt nogle snubletråde.

Efter at have været spået en snarlig debut her til foråret, erfarer finansmediet Bloomberg, at Apple nu sigter efter at være klar med headsettet til selskabets årlige udvikler-messe, WWDC, som løber af stablen i begyndelsen af juni måned.

Der er kommet flere indikationer på, at headsettet vil blive kaldt ’Apple Reality Pro’, mens det bliver drevet frem af et nyt RealityOS-styresystem, mens regnekræfterne sikres af en af Apples stærke M2-processorer.

Pro-branding og rygtemøllen tyder begge på, at der bliver tale om et dyrt produkt. Prisen er ifølge Bloombergs Apple-analytiker, Marg Gurman, i stand til at ryge helt op til 3.000 amerikanske dollar. Altså omkring 21.000 kroner før eventuel moms og told.

Selvom Apples headset bliver udskudt, lader det til at der alligevel bliver lanceret nye produkttyper fra Apple her i foråret.

Her forlyder det, at Apple i april måned vil løfte sløret for en kæmpestor variant af sin ellers lette og slanke Macbook Air, hvor skærmen får lov til at strække sig over 15,5 tommer.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura