Apples VR-headset bliver igen forsinket: Lancering flyttes til stort event

Det tyder på at Apples kommende VR/AR headset igen er forsinket. I stedet bliver lanceringen flyttet til det store WWDC-event i juni.

Artikel top billede

Apples udvikling med sit bud på et headset til Virtual Reality (VR) og Augmented Reality (AR) synes igen at have ramt nogle snubletråde.

Efter at have været spået en snarlig debut her til foråret, erfarer finansmediet Bloomberg, at Apple nu sigter efter at være klar med headsettet til selskabets årlige udvikler-messe, WWDC, som løber af stablen i begyndelsen af juni måned.

Der er kommet flere indikationer på, at headsettet vil blive kaldt ’Apple Reality Pro’, mens det bliver drevet frem af et nyt RealityOS-styresystem, mens regnekræfterne sikres af en af Apples stærke M2-processorer.

Pro-branding og rygtemøllen tyder begge på, at der bliver tale om et dyrt produkt. Prisen er ifølge Bloombergs Apple-analytiker, Marg Gurman, i stand til at ryge helt op til 3.000 amerikanske dollar. Altså omkring 21.000 kroner før eventuel moms og told.

Selvom Apples headset bliver udskudt, lader det til at der alligevel bliver lanceret nye produkttyper fra Apple her i foråret.

Her forlyder det, at Apple i april måned vil løfte sløret for en kæmpestor variant af sin ellers lette og slanke Macbook Air, hvor skærmen får lov til at strække sig over 15,5 tommer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,