Apples VR-headset bliver igen forsinket: Lancering flyttes til stort event

Det tyder på at Apples kommende VR/AR headset igen er forsinket. I stedet bliver lanceringen flyttet til det store WWDC-event i juni.

Artikel top billede

Apples udvikling med sit bud på et headset til Virtual Reality (VR) og Augmented Reality (AR) synes igen at have ramt nogle snubletråde.

Efter at have været spået en snarlig debut her til foråret, erfarer finansmediet Bloomberg, at Apple nu sigter efter at være klar med headsettet til selskabets årlige udvikler-messe, WWDC, som løber af stablen i begyndelsen af juni måned.

Der er kommet flere indikationer på, at headsettet vil blive kaldt ’Apple Reality Pro’, mens det bliver drevet frem af et nyt RealityOS-styresystem, mens regnekræfterne sikres af en af Apples stærke M2-processorer.

Pro-branding og rygtemøllen tyder begge på, at der bliver tale om et dyrt produkt. Prisen er ifølge Bloombergs Apple-analytiker, Marg Gurman, i stand til at ryge helt op til 3.000 amerikanske dollar. Altså omkring 21.000 kroner før eventuel moms og told.

Selvom Apples headset bliver udskudt, lader det til at der alligevel bliver lanceret nye produkttyper fra Apple her i foråret.

Her forlyder det, at Apple i april måned vil løfte sløret for en kæmpestor variant af sin ellers lette og slanke Macbook Air, hvor skærmen får lov til at strække sig over 15,5 tommer.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS