Facebook på vej med betalingsløsning: Du skal punge ud, hvis du vil have adgang til denne funktion

Mark Zuckerberg har muligvis skelet til Elon Musk og Twitter. For nu vil han også have brugerne til at punge ud, hvis de vil have adgang til en særlig funktion.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Elon Musk har længe forsøgt at få Twitter-brugerne til at betale et månedligt beløb for at få adgang til et lille blåt flueben ud for deres navn.

Nu er Facebooks moderselskab Meta klar til at forsøge sig med noget lignende.

Således oplyser Mark Zuckerberg i et Facebook-opslag, at selskabet nu vil udrulle abonnementstjenesten Meta Verified, som blandt andet kan fungere som et værn mod identitetstyveri.

Koster 84 kroner

Verificeringen sker ved hjælp af et statslige ID-løsninger, og det koster 11,99 dollar om måneden, hvilket svarer til 84 danske kroner, at få adgang til tjenesten.

Når du er verificeret vil det bliver markeret med et blåt emblem på din profil og de betalende brugere får samtidig direkte adgang til kundesupport hos Meta.

Tjenesten bliver i den kommende uge udrullet i Australien og New Zealand, men snart vil den blive gjort tilgængelig i flere lande, oplyser Mark Zuckerberg.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS