Facebook på vej med betalingsløsning: Du skal punge ud, hvis du vil have adgang til denne funktion

Mark Zuckerberg har muligvis skelet til Elon Musk og Twitter. For nu vil han også have brugerne til at punge ud, hvis de vil have adgang til en særlig funktion.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Elon Musk har længe forsøgt at få Twitter-brugerne til at betale et månedligt beløb for at få adgang til et lille blåt flueben ud for deres navn.

Nu er Facebooks moderselskab Meta klar til at forsøge sig med noget lignende.

Således oplyser Mark Zuckerberg i et Facebook-opslag, at selskabet nu vil udrulle abonnementstjenesten Meta Verified, som blandt andet kan fungere som et værn mod identitetstyveri.

Koster 84 kroner

Verificeringen sker ved hjælp af et statslige ID-løsninger, og det koster 11,99 dollar om måneden, hvilket svarer til 84 danske kroner, at få adgang til tjenesten.

Når du er verificeret vil det bliver markeret med et blåt emblem på din profil og de betalende brugere får samtidig direkte adgang til kundesupport hos Meta.

Tjenesten bliver i den kommende uge udrullet i Australien og New Zealand, men snart vil den blive gjort tilgængelig i flere lande, oplyser Mark Zuckerberg.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S