Facebook på vej med betalingsløsning: Du skal punge ud, hvis du vil have adgang til denne funktion

Mark Zuckerberg har muligvis skelet til Elon Musk og Twitter. For nu vil han også have brugerne til at punge ud, hvis de vil have adgang til en særlig funktion.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Elon Musk har længe forsøgt at få Twitter-brugerne til at betale et månedligt beløb for at få adgang til et lille blåt flueben ud for deres navn.

Nu er Facebooks moderselskab Meta klar til at forsøge sig med noget lignende.

Således oplyser Mark Zuckerberg i et Facebook-opslag, at selskabet nu vil udrulle abonnementstjenesten Meta Verified, som blandt andet kan fungere som et værn mod identitetstyveri.

Koster 84 kroner

Verificeringen sker ved hjælp af et statslige ID-løsninger, og det koster 11,99 dollar om måneden, hvilket svarer til 84 danske kroner, at få adgang til tjenesten.

Når du er verificeret vil det bliver markeret med et blåt emblem på din profil og de betalende brugere får samtidig direkte adgang til kundesupport hos Meta.

Tjenesten bliver i den kommende uge udrullet i Australien og New Zealand, men snart vil den blive gjort tilgængelig i flere lande, oplyser Mark Zuckerberg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S