Sonos indleder ny æra for 3D-lyd: Mød den nye ’Era’-serie

Sonos lægger op til at give en ny dimension til lyden i dit hjem.

Artikel top billede

(Foto: The Verge / Vox Media, Inc)

Oplysninger om den amerikanske streaming-specialists kommende storsatsning er kommet netmediet The Verge i hænde.

Det er store nyheder, som mediet har indhentet fra kilder tæt på selskabet, hvor både enhedernes udseende, egenskaber og priser bliver præciseret.

Her satser Sonos på 3D-lyd, hvor hensigten er at kunne skabe en omsluttende lydoplevelse til blandt andet hjemmebiografen sammen med Dolby Atmos teknologi.

To nøgle-enheder kommer i spil Era 100 og Era 300, som lander i et omtrentligt prisleje på henholdsvis 250 og 450 dollar, der skulle give enhederne bred appel. Det svarer til henholdsvis 1.750 og 3.150 kroner før eventuelle afgifter.

Era 100 – nye tilslutningsmuligheder

Era 100 bliver billigst i den nye serie, hvor den bliver den sandsynlige afløser for Sonos One, selvom den nye model bliver lidt dyrere.

Størrelsesmæssigt er den sammenlignelig, men tilbyder altså nu både stereo-lyd, til at give et bedre lydbillede.

Mulighederne for 3D-lyd skulle være der, men da der ikke er nogen højtalerenhed, der peger opad, giver det en fysisk begrænsning for omsluttende lydbilledet kan blive.

Ud over at byde på et større lydbillede, vil Era 100 også byde på nye input-muligheder med både bluetooth 5.0 opkobling og en line-in forbindelse.

Dertil understøttes den nye wifi 6 standard samt understøttelse af Apples Airplay 2.

Sonos vil også tilbyde mulighed for at tilkøbe en USB-C lydadapter og en combo-adapter til at slutte enheden til en kablet internetforbindelse.

Era 300 – fylder rummet ud

Den nye Era 300 serie sigter højere end den lille Era 100 serie, blandt andet ved at have opadrettede højttalere, som kan sluttes til i samspil med Sonos øvrige kollektion såsom Arc- eller Beam 2 lydbarerne og selskabets subwoofere.

I alt diskes op med seks lydenheder i hver højttaler, som ligesom lillebror Era 100 tilbydes i sort eller hvid.

Når det gælder 3D-lyd, vil sortimentet ifølge mediet være begrænset til musik streaming fra Amazon Music Unlimited, mens der ventes på en eventuel aftale med Apple Musics og dennes Dolby Atmos kollektion falder på plads.

Ligesom med den mindre Era 100 tilbydes der nye tilslutningsmuligheder.

Mange nyheder på vej

Era 100 og Era 300 højttalerne forventes at være salgsklar en gang i slutningen af marts måned.

Selskabet har udsigt til mere hektisk aktivitet end nogensinde ifølge mediet, for ud over de to nyheder, skulle selskabet have planer om at springe ud i en ny produktgruppe sidst på året, mens tre øvrige, nye kategorier er på tapetet efterfølgende.

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job