Joe Biden klar til at uddele milliarder af dollar til opførelse af chip-fabrikker

Nu åbnes der op for ansøgere til den massive pengepulje, der skal sikre opførelsen af en række chipfabrikker i USA.

Artikel top billede

USA's præsident, Joe Biden, har skudt gang i det enorme chip-projekt, der skal gøre Amerika i stand til at udkonkurrere Kina på fremstilling af mikrochips.

Det amerikanske handelsministerium har netop op for ansøgninger til en den kæmpestore pulje, der rummer hele 39 milliarder dollar.

Det skriver The Verge.

I danske kroner er det 273 milliarder, som de amerikanske selskaber nu kan slå klørene i.

Pengene kan søges af virksomheder, der ønsker at bygge chipfabrikker i USA. Denne enorme pulje er et resultat af 'CHIPS and Science Act' som blev vedtaget sidste år.

"Når vi har færdigimplementeret CHIPS, vil vi blive den førende destination, hvor nyskabende chip-arkitektur vil blive skabt i vores forskningsmiljøer, designet til ethvert behov, fremstillet i stor skala og pakket med den mest avancerede teknologi," siger Gina Raimondo, USA's handelsminister ifølge mediet.

En lang række krav til ansøgere

Handelsministeriet har været ude og forklare, hvordan man skal søge pengene, og hvordan ansøgningerne vil blive vurderet.

Her lyder det blandt andet, at selskaber, der søger over 150 millioner dollar i støtte, skal sørge for børnepasning til håndværkerne og fabriksarbejderne. Dertil skal man som virksomhed minimere aktietilbagekøb og samtidig dele overskuddet fra projektet med den amerikanske stat, hvis man ender med at blive mere profitable end ventet.

Virksomheder, der bygger fabrikker, forventes at bruge folk, der er organiseret under en fagforening, lyder det.

"Ansøgerne vil også blive evalueret ud fra deres kommercielle levedygtighed, finansielle styrke, tekniske kapaciteter og modenhed, udvikling af medarbejdere og indsats i forhold til sine bestræbelser på at fremme inkluderende økonomisk vækst," lyder det i pressemeddelelsen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S