Joe Biden klar til at uddele milliarder af dollar til opførelse af chip-fabrikker

Nu åbnes der op for ansøgere til den massive pengepulje, der skal sikre opførelsen af en række chipfabrikker i USA.

Artikel top billede

USA's præsident, Joe Biden, har skudt gang i det enorme chip-projekt, der skal gøre Amerika i stand til at udkonkurrere Kina på fremstilling af mikrochips.

Det amerikanske handelsministerium har netop op for ansøgninger til en den kæmpestore pulje, der rummer hele 39 milliarder dollar.

Det skriver The Verge.

I danske kroner er det 273 milliarder, som de amerikanske selskaber nu kan slå klørene i.

Pengene kan søges af virksomheder, der ønsker at bygge chipfabrikker i USA. Denne enorme pulje er et resultat af 'CHIPS and Science Act' som blev vedtaget sidste år.

"Når vi har færdigimplementeret CHIPS, vil vi blive den førende destination, hvor nyskabende chip-arkitektur vil blive skabt i vores forskningsmiljøer, designet til ethvert behov, fremstillet i stor skala og pakket med den mest avancerede teknologi," siger Gina Raimondo, USA's handelsminister ifølge mediet.

En lang række krav til ansøgere

Handelsministeriet har været ude og forklare, hvordan man skal søge pengene, og hvordan ansøgningerne vil blive vurderet.

Her lyder det blandt andet, at selskaber, der søger over 150 millioner dollar i støtte, skal sørge for børnepasning til håndværkerne og fabriksarbejderne. Dertil skal man som virksomhed minimere aktietilbagekøb og samtidig dele overskuddet fra projektet med den amerikanske stat, hvis man ender med at blive mere profitable end ventet.

Virksomheder, der bygger fabrikker, forventes at bruge folk, der er organiseret under en fagforening, lyder det.

"Ansøgerne vil også blive evalueret ud fra deres kommercielle levedygtighed, finansielle styrke, tekniske kapaciteter og modenhed, udvikling af medarbejdere og indsats i forhold til sine bestræbelser på at fremme inkluderende økonomisk vækst," lyder det i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job