Joe Biden klar til at uddele milliarder af dollar til opførelse af chip-fabrikker

Nu åbnes der op for ansøgere til den massive pengepulje, der skal sikre opførelsen af en række chipfabrikker i USA.

Artikel top billede

USA's præsident, Joe Biden, har skudt gang i det enorme chip-projekt, der skal gøre Amerika i stand til at udkonkurrere Kina på fremstilling af mikrochips.

Det amerikanske handelsministerium har netop op for ansøgninger til en den kæmpestore pulje, der rummer hele 39 milliarder dollar.

Det skriver The Verge.

I danske kroner er det 273 milliarder, som de amerikanske selskaber nu kan slå klørene i.

Pengene kan søges af virksomheder, der ønsker at bygge chipfabrikker i USA. Denne enorme pulje er et resultat af 'CHIPS and Science Act' som blev vedtaget sidste år.

"Når vi har færdigimplementeret CHIPS, vil vi blive den førende destination, hvor nyskabende chip-arkitektur vil blive skabt i vores forskningsmiljøer, designet til ethvert behov, fremstillet i stor skala og pakket med den mest avancerede teknologi," siger Gina Raimondo, USA's handelsminister ifølge mediet.

En lang række krav til ansøgere

Handelsministeriet har været ude og forklare, hvordan man skal søge pengene, og hvordan ansøgningerne vil blive vurderet.

Her lyder det blandt andet, at selskaber, der søger over 150 millioner dollar i støtte, skal sørge for børnepasning til håndværkerne og fabriksarbejderne. Dertil skal man som virksomhed minimere aktietilbagekøb og samtidig dele overskuddet fra projektet med den amerikanske stat, hvis man ender med at blive mere profitable end ventet.

Virksomheder, der bygger fabrikker, forventes at bruge folk, der er organiseret under en fagforening, lyder det.

"Ansøgerne vil også blive evalueret ud fra deres kommercielle levedygtighed, finansielle styrke, tekniske kapaciteter og modenhed, udvikling af medarbejdere og indsats i forhold til sine bestræbelser på at fremme inkluderende økonomisk vækst," lyder det i pressemeddelelsen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos