Bog: Ret til sandheden eller ret til privatliv?

Kampen mellem nysgerrige blikke og de kendte er lige så gammel som journalistikken og har fået nyt brændstof på internettet.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Offentligheden elsker vindere og vil gerne høre alt om ham eller hende – også når det går ned af bakke. Hvilket ikke altid er sjovt for den, opmærksomheden rettes mod.

Bogen ”Seek and Hide” af Amy Gajda handler om synet på retten til privatliv op igennem den amerikanske historie. En ret, der allerede blev skrevet ind i selve den amerikanske forfatning.

Forfatteren er juraprofessor på Tulane Law School i USA, tidligere journalist og en af de fremmeste amerikanske eksperter i privatliv og medier.

I bogen konstaterer hun blandt andet, at privatliv er godt, men man kan også få for meget af en god ting.

På den ene side kan retten til privatliv beskytte dem, der vil nøjes med at åbenbare deres intime sider for de nærmeste – men også beskytte magtfulde mennesker med skeletter i skabene, som offentligheden bør kende til.

Bogen handler om spændingen mellem retten til privatliv og retten til at få sandheden at vide.
Hvilke pinlige gerninger skal have lov at blive glemt i respekt for privatlivets fred?

Og hvilke skal frem i lyset, så vi kan lære af historiens fejltagelser?

Vi er med hele vejen forfatningsfædrene Hamiliton og Jefferson, følger retten til privatliv op gennem historien og hele vejen til Donald Trumps berømte selvangivelse.

Titel: Seek and Hide: The Tangled History of the Right to Privacy

Forfatter: Amy Gajda

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS