Bog: Ret til sandheden eller ret til privatliv?

Kampen mellem nysgerrige blikke og de kendte er lige så gammel som journalistikken og har fået nyt brændstof på internettet.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Offentligheden elsker vindere og vil gerne høre alt om ham eller hende – også når det går ned af bakke. Hvilket ikke altid er sjovt for den, opmærksomheden rettes mod.

Bogen ”Seek and Hide” af Amy Gajda handler om synet på retten til privatliv op igennem den amerikanske historie. En ret, der allerede blev skrevet ind i selve den amerikanske forfatning.

Forfatteren er juraprofessor på Tulane Law School i USA, tidligere journalist og en af de fremmeste amerikanske eksperter i privatliv og medier.

I bogen konstaterer hun blandt andet, at privatliv er godt, men man kan også få for meget af en god ting.

På den ene side kan retten til privatliv beskytte dem, der vil nøjes med at åbenbare deres intime sider for de nærmeste – men også beskytte magtfulde mennesker med skeletter i skabene, som offentligheden bør kende til.

Bogen handler om spændingen mellem retten til privatliv og retten til at få sandheden at vide.
Hvilke pinlige gerninger skal have lov at blive glemt i respekt for privatlivets fred?

Og hvilke skal frem i lyset, så vi kan lære af historiens fejltagelser?

Vi er med hele vejen forfatningsfædrene Hamiliton og Jefferson, følger retten til privatliv op gennem historien og hele vejen til Donald Trumps berømte selvangivelse.

Titel: Seek and Hide: The Tangled History of the Right to Privacy

Forfatter: Amy Gajda

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S