Danske Asetek vil hente ny kapital efter underskud: Skal noteres på Nasdaq-børsen i København

Danske Asetek er i gang med at forberede stor børsnotering på Nasdaq-børsen i København.

Artikel top billede

(Foto: Stumpphoto / Stumpphoto)

Den danske producent af kølesystemer til computere, servere, datacentre og lignende, Asetek, vil hente ny kapital i stor stil efter, at selskabet i 2022 blev ramt af stort underskud, som for alvor sugede på selskabets egenkapital.

For at hente pengene hjem vil Asetek med hovedkvarter i Aalborg nu gennemføre en aktie-emission, hvor selskabet udbyder nye aktier.

De skal ifølge selskabet indbringe minimum 140 millioner kroner inden sommerferien, lyder det fra Asetek.

“I 2022 landede selskabet et driftstab på 5,4 millioner dollar [cirka 38,5 millioner kroner, red] og havde per 31. december 2022 negativ arbejdskapitl på 6,3 millioner dollar og langfristet gæld for 1,7 millioner dollar,” lyder det fra Asetek i en meddelse, som du kan læse her.

Asetek vil i forbindelse med emissionen lade sig børsnotere på Nasdaq-børsen i København.

Selskabet har siden 2013 været noteret på børsen i Oslo, hvorfra Asetek nu vil lade sig afnotere.

Asetek er i gang med at bygge nyt hovedkvarter på 14.000 kvadratmeter i Svenstrup syd for Aalborg, som planmæssigt skal stå færdigt til næste år.

Det kommer til at bestå af både udviklingsafdeling, laboratorier, administration samt produktion.

Selskabet er stiftet af André Eriksen, som fortsat er CEO for hele butikken.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect