Silicon Valley Bank skal sælges på auktion i lynhandel

Den kriseramte tech-bank Silicon Valley Bank sælges på auktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den kriseramte amerikanske tech-bank Silicon Valley Bank skal omgående sælges på auktion.

Ifølge Wall Street Journal åbnede parterne for bud på banken lørdag og frem til klokken 20 søndag aften dansk tid.

Silicon Valley Bank er USA’s 16. største bank og har ikke mindst tech-selskaber i stor stil blandt sine kunder.

Ikke mindst i Silicon Valley er banken i årevis blevet regnet for at være ‘go-to’, når der skulle lånes penge eller andet.

Det har derfor udløst massive chokbølger, at banken fredag pludselig erklærede sig insolvent og blev taget under behandling af Federal Deposit Insurance Corporation, der er det amerikanske finansvæsens ‘bagstopper.’

FDIC er omgående skredet til handling og ringede søndag rundt til en række interessenter med oplysning om, at Silicon Valley Bank straks ville udbudt på auktion.

CNCB skriver hertil, at HSBC overtager den britiske del af Silicon Valley Bank for det symbolske beløb på et pund - altså cirka 10 kroner.

SVB’s britiske afdeling står bag lån for 5,5 milliarder pund og har i de senere år haft overskud i omegnen af 90 millioner pund om året.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen