Silicon Valley Bank skal sælges på auktion i lynhandel

Den kriseramte tech-bank Silicon Valley Bank sælges på auktion.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den kriseramte amerikanske tech-bank Silicon Valley Bank skal omgående sælges på auktion.

Ifølge Wall Street Journal åbnede parterne for bud på banken lørdag og frem til klokken 20 søndag aften dansk tid.

Silicon Valley Bank er USA’s 16. største bank og har ikke mindst tech-selskaber i stor stil blandt sine kunder.

Ikke mindst i Silicon Valley er banken i årevis blevet regnet for at være ‘go-to’, når der skulle lånes penge eller andet.

Det har derfor udløst massive chokbølger, at banken fredag pludselig erklærede sig insolvent og blev taget under behandling af Federal Deposit Insurance Corporation, der er det amerikanske finansvæsens ‘bagstopper.’

FDIC er omgående skredet til handling og ringede søndag rundt til en række interessenter med oplysning om, at Silicon Valley Bank straks ville udbudt på auktion.

CNCB skriver hertil, at HSBC overtager den britiske del af Silicon Valley Bank for det symbolske beløb på et pund - altså cirka 10 kroner.

SVB’s britiske afdeling står bag lån for 5,5 milliarder pund og har i de senere år haft overskud i omegnen af 90 millioner pund om året.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job