Nu er den store opgradering af ChatGPT her: Version 4.0 er landet

Det nye GPT4 kan løse opgaver bedre og nemmere end den forgangne version, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Kemper/Unsplash)

Så er den nye GPT4-version landet.

”Her er GPT-4, vores hidtil mest dygtige og tilpassede model. den er tilgængelig i dag i vores API (med en venteliste) og i ChatGPT+,” skriver Sam Altman, CEO for OpenAI, som står bag ChatGPT, på Twitter og fortsætter.

”Den er stadig mangelfuld, stadig begrænset, og den virker stadig mere imponerende ved første brug, end den gør, når du har brugt mere tid på den.”

Selvom den er mindre dygtig end mennesker i mange scenarier i den virkelige verden, udviser præstationer på menneskeligt niveau på forskellige professionelle og akademiske benchmarks, lyder det fra selskabet.

Den består en simuleret eksamen med en score omkring de øverste 10 procent af testdeltagerne; i modsætning hertil var GPT-3.5's score omkring de nederste 10 procent.

”I en afslappet samtale kan skelnen mellem GPT-3.5 og GPT-4 være subtil. Forskellen kommer frem, når kompleksiteten af ​​opgaven når en tilstrækkelig tærskel – GPT-4 er mere pålidelig, kreativ og i stand til at håndtere meget mere nuancerede instruktioner end GPT-3.5,” meddeler OpenAI.

Den nye model vil samtidig blive en langt mere krævende sag, der behandler op til 170 billioner paramtre – næsten 1000 gange flere parametre end version 3.0, skriver Medium.

Nederst i denne meddelelse kan du finde en liste over eksaminer, og hvordan GPT4 har klaret dem.

GPT 3.0 modellen debuterede helt tilbage i 2020, men fik sit brede gennembrud i efteråret 2022, da det blev offentliggjort i samspil med chat-robotten ChatGPT.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job