Apple har ikke opgivet AI-ræset: Prøver nye modeller af hver uge

Verdens største tech-virksomhed har ikke opgivet at gøre sig gældende indenfor AI-baserede assistenter.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Mens der hos flere tech-giganter sker en massiv oprustning indenfor AI-teknologier som generative sprogmodeller, har der lydt stilhed fra klodens største tech-virksomhed, Apple.

Hos Apple bliver der dog arbejdet flittigt med AI-værktøjer, erfarer The New York Times.

Hos selskabet er der netop blevet afholdt det årlige AI-årsmøde, et event hvor selskabets ansatte skal lære mere om generative sprogmodeller og andre AI-værktøjer.

Heriblandt er mange software-ingeniører fra Apples Siri-team, hvor der ugentligt bliver afprøvet nye sprog-generende koncepter, lyder det.

Apple, Google og Amazon har længe arbejdet med deres respektive versioner af stemmestyrede assistenter, men har indtil videre ikke haft held med at integrere AI-modeller som ChatGPT ind i de digitale assistenter.

Stemmestyrede-assistenter er ’dumme som en dør’ ifølge Microsoft CEO Satya Nadella, som han beskrev dem ved et interview med Financial Times. Her ser han, at det bliver den nye generation af kunstig intelligens, der vil lede vejen frem.

Microsoft har indtil videre investeret i alt 13 milliarder dollar i AI-virksomheden OpenAI, som blandt andet står bag den GPT-model, der driver AI-assistenten ChatGPT og AI-søgemaskinen Bing AI frem.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec