Pc-giganten Acer hacket – data lækket

Acer har været ramt af et datalæk. Alvorlig infrastruktur er angiveligt ramt, lyder det.

Artikel top billede

Computerproducenten Acer bekræfter, at hackere er trængt igennem dets systemer og har lækket data.

Det skriver CPOmagazine.

Den taiwanske hardware- og elektronikgigant oplyser, at de unavngivne angribere har kompromitteret en server, som anvendes af reparationsteknikere.

Denne server er blevet lænset for data - der dog ikke har indeholdt kundeoplysninger, lyder detr fra selskabet.

"Vi har for nylig opdaget en hændelse med uautoriseret adgang til en af ​​vores dokumentservere for reparationsteknikere," meddeler Acer og fortsætter:

"Mens vores undersøgelse er i gang, er der i øjeblikket ingen indikation af, at nogen forbrugerdata blev gemt på den server."

Skærmbilleder delt af hackeren viser, at de stjålne data inkluderer værdifuld infrastruktur og produktteknisk information, skriver mediet.

Flere af dataene er tilsyneladende lagt tilgængeligt på et hackerforum kaldet BreachForums, hvor det sælges for kryptovaluta.

Hackeren påstår at have stjålet 160 GB data i 655 mapper og 2.869 filer.

"Helt ærligt, der er så meget lort, at det vil tage mig dage at gennemgå listen over, hvad der blev brudt, lol," skriver trusselsaktøren på forummet ifølge mediet.

Ifølge hackeren omfatter de stjålne data fortrolige præsentationer, tekniske manualer, Windows-billedfiler, binære filer, systemimplementeringsbilleder (SDI), RDPK'er, backend-infrastrukturdata, produktmodeldokumentation for forskellige enheder og BIOS- og ROM- filer.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest