Pc-giganten Acer hacket – data lækket

Acer har været ramt af et datalæk. Alvorlig infrastruktur er angiveligt ramt, lyder det.

Artikel top billede

Computerproducenten Acer bekræfter, at hackere er trængt igennem dets systemer og har lækket data.

Det skriver CPOmagazine.

Den taiwanske hardware- og elektronikgigant oplyser, at de unavngivne angribere har kompromitteret en server, som anvendes af reparationsteknikere.

Denne server er blevet lænset for data - der dog ikke har indeholdt kundeoplysninger, lyder detr fra selskabet.

"Vi har for nylig opdaget en hændelse med uautoriseret adgang til en af ​​vores dokumentservere for reparationsteknikere," meddeler Acer og fortsætter:

"Mens vores undersøgelse er i gang, er der i øjeblikket ingen indikation af, at nogen forbrugerdata blev gemt på den server."

Skærmbilleder delt af hackeren viser, at de stjålne data inkluderer værdifuld infrastruktur og produktteknisk information, skriver mediet.

Flere af dataene er tilsyneladende lagt tilgængeligt på et hackerforum kaldet BreachForums, hvor det sælges for kryptovaluta.

Hackeren påstår at have stjålet 160 GB data i 655 mapper og 2.869 filer.

"Helt ærligt, der er så meget lort, at det vil tage mig dage at gennemgå listen over, hvad der blev brudt, lol," skriver trusselsaktøren på forummet ifølge mediet.

Ifølge hackeren omfatter de stjålne data fortrolige præsentationer, tekniske manualer, Windows-billedfiler, binære filer, systemimplementeringsbilleder (SDI), RDPK'er, backend-infrastrukturdata, produktmodeldokumentation for forskellige enheder og BIOS- og ROM- filer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect