Pc-giganten Acer hacket – data lækket

Acer har været ramt af et datalæk. Alvorlig infrastruktur er angiveligt ramt, lyder det.

Artikel top billede

Computerproducenten Acer bekræfter, at hackere er trængt igennem dets systemer og har lækket data.

Det skriver CPOmagazine.

Den taiwanske hardware- og elektronikgigant oplyser, at de unavngivne angribere har kompromitteret en server, som anvendes af reparationsteknikere.

Denne server er blevet lænset for data - der dog ikke har indeholdt kundeoplysninger, lyder detr fra selskabet.

"Vi har for nylig opdaget en hændelse med uautoriseret adgang til en af ​​vores dokumentservere for reparationsteknikere," meddeler Acer og fortsætter:

"Mens vores undersøgelse er i gang, er der i øjeblikket ingen indikation af, at nogen forbrugerdata blev gemt på den server."

Skærmbilleder delt af hackeren viser, at de stjålne data inkluderer værdifuld infrastruktur og produktteknisk information, skriver mediet.

Flere af dataene er tilsyneladende lagt tilgængeligt på et hackerforum kaldet BreachForums, hvor det sælges for kryptovaluta.

Hackeren påstår at have stjålet 160 GB data i 655 mapper og 2.869 filer.

"Helt ærligt, der er så meget lort, at det vil tage mig dage at gennemgå listen over, hvad der blev brudt, lol," skriver trusselsaktøren på forummet ifølge mediet.

Ifølge hackeren omfatter de stjålne data fortrolige præsentationer, tekniske manualer, Windows-billedfiler, binære filer, systemimplementeringsbilleder (SDI), RDPK'er, backend-infrastrukturdata, produktmodeldokumentation for forskellige enheder og BIOS- og ROM- filer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS