Pc-giganten Acer hacket – data lækket

Acer har været ramt af et datalæk. Alvorlig infrastruktur er angiveligt ramt, lyder det.

Artikel top billede

Computerproducenten Acer bekræfter, at hackere er trængt igennem dets systemer og har lækket data.

Det skriver CPOmagazine.

Den taiwanske hardware- og elektronikgigant oplyser, at de unavngivne angribere har kompromitteret en server, som anvendes af reparationsteknikere.

Denne server er blevet lænset for data - der dog ikke har indeholdt kundeoplysninger, lyder detr fra selskabet.

"Vi har for nylig opdaget en hændelse med uautoriseret adgang til en af ​​vores dokumentservere for reparationsteknikere," meddeler Acer og fortsætter:

"Mens vores undersøgelse er i gang, er der i øjeblikket ingen indikation af, at nogen forbrugerdata blev gemt på den server."

Skærmbilleder delt af hackeren viser, at de stjålne data inkluderer værdifuld infrastruktur og produktteknisk information, skriver mediet.

Flere af dataene er tilsyneladende lagt tilgængeligt på et hackerforum kaldet BreachForums, hvor det sælges for kryptovaluta.

Hackeren påstår at have stjålet 160 GB data i 655 mapper og 2.869 filer.

"Helt ærligt, der er så meget lort, at det vil tage mig dage at gennemgå listen over, hvad der blev brudt, lol," skriver trusselsaktøren på forummet ifølge mediet.

Ifølge hackeren omfatter de stjålne data fortrolige præsentationer, tekniske manualer, Windows-billedfiler, binære filer, systemimplementeringsbilleder (SDI), RDPK'er, backend-infrastrukturdata, produktmodeldokumentation for forskellige enheder og BIOS- og ROM- filer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S