EU-Parlamentet giver grønt lys til Netcompanys digitale wallet – snart kan du logge ind med et nyt ID

EU-parlamentet stemmmer den såkaldte Digital Identity-direktiv igennem. Det er blandt andet under dette direktiv, at den europæiske wallet opstår, som vil komme til at fungere som login på store digitale platforme. Denne wallet er bygget af Netcompany-Intrasoft.

Artikel top billede

(Foto: Guillaume Perigois)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om vedtagelsen af den nye EU-wallet.
532
2:45 min
Europa-Parlamentet har vedtaget Digital Identity-direktivet – eller New eID-direktivet – med 418 stemmer for, 103 imod og 24 hverken for eller imod.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS