Et af Danmarks mest centrale it-projekter ni måneder forsinket på grund af bekymringer om dataopbevaring

Fornyelsen af en af de mest centrale dele af den danske it-infrastruktur blev ni måneder forsinket på grund af bekymringer om dataopbevaring, viser hidtil hemmeligholdte dokumenter.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om forsinkelsen af et af Danmarks centrale it-infrastruktur-projekter.
512
2:45 min
Fornyelsen af en af dansk it-infrastrukturs helt centrale elementer blev lang tid forsinket på grund af bekymringer om fysisk opbevaring af data i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S