Udstilling: Se kunst der hvor dagslyset aldrig når ned

I Cisterne under Søndermarken over for Frederiksberg Slot gemmer der sig 4.400 kvadratmeter i et tidligere vandreservoir. Kunstner forvandler nu rummet til en kæmpe installation hvor lyset som farvestrålende penselstrøg bryder med mørket.

Artikel top billede

(Foto: Frederiksbergmuseerne)

De er de færreste kunstgallerier hvor luftfugtigheden er tæt på 100 procent, dagslyset aldrig når ned, hvor rumklangen runger i 17 sekunder, og temperaturen svinger mellem 4 og 16 grader.

Men i Cisterne under Søndermarked over for Frederiksberg Slot gemmer der sig 4.400 kvadratmeter i det tidligere vandreservoir.

Hver år indbyder Cisternerne en kunstner til at fylde de flotte og fugtige kamre med et unikt stedspecifikt værk.

I år er det den sydkoreanske kunstner Kimsooja, som i en omfattende installation kaldet ”Weaving the Light” der forvandler rummet til en kæmpe installation hvor lyset som farvestrålende penselstrøg på transparente lærreder bryder med mørket.

Installationen er skabt af lysbrydende film opsat på paneler, der lader lyset passere gennem mikroskopiske overflader af horisontale og vertikale prismer.

Lysstrålerne spaltes i alle regnbuens farver, som væver sig ind og ud af de underjordiske søjlegange.

Cisternerne funder du i Søndermarken overfor Frederiksberg Slot i København. Der er åbent tirsdag til søndag 11:00 til 18:00 og torsdag 11:00 til 20:00. Udstillingen løber til 30. november 2023.

Det koster 115 kroner for voksne og 90 kroner for unge under 27 år. Børn under 18 år kommer gratis ind. Mere om udstillingen her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS