Udstilling: Se kunst der hvor dagslyset aldrig når ned

I Cisterne under Søndermarken over for Frederiksberg Slot gemmer der sig 4.400 kvadratmeter i et tidligere vandreservoir. Kunstner forvandler nu rummet til en kæmpe installation hvor lyset som farvestrålende penselstrøg bryder med mørket.

Artikel top billede

(Foto: Frederiksbergmuseerne)

De er de færreste kunstgallerier hvor luftfugtigheden er tæt på 100 procent, dagslyset aldrig når ned, hvor rumklangen runger i 17 sekunder, og temperaturen svinger mellem 4 og 16 grader.

Men i Cisterne under Søndermarked over for Frederiksberg Slot gemmer der sig 4.400 kvadratmeter i det tidligere vandreservoir.

Hver år indbyder Cisternerne en kunstner til at fylde de flotte og fugtige kamre med et unikt stedspecifikt værk.

I år er det den sydkoreanske kunstner Kimsooja, som i en omfattende installation kaldet ”Weaving the Light” der forvandler rummet til en kæmpe installation hvor lyset som farvestrålende penselstrøg på transparente lærreder bryder med mørket.

Installationen er skabt af lysbrydende film opsat på paneler, der lader lyset passere gennem mikroskopiske overflader af horisontale og vertikale prismer.

Lysstrålerne spaltes i alle regnbuens farver, som væver sig ind og ud af de underjordiske søjlegange.

Cisternerne funder du i Søndermarken overfor Frederiksberg Slot i København. Der er åbent tirsdag til søndag 11:00 til 18:00 og torsdag 11:00 til 20:00. Udstillingen løber til 30. november 2023.

Det koster 115 kroner for voksne og 90 kroner for unge under 27 år. Børn under 18 år kommer gratis ind. Mere om udstillingen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice