Udstilling: Se kunst der hvor dagslyset aldrig når ned

I Cisterne under Søndermarken over for Frederiksberg Slot gemmer der sig 4.400 kvadratmeter i et tidligere vandreservoir. Kunstner forvandler nu rummet til en kæmpe installation hvor lyset som farvestrålende penselstrøg bryder med mørket.

Artikel top billede

(Foto: Frederiksbergmuseerne)

De er de færreste kunstgallerier hvor luftfugtigheden er tæt på 100 procent, dagslyset aldrig når ned, hvor rumklangen runger i 17 sekunder, og temperaturen svinger mellem 4 og 16 grader.

Men i Cisterne under Søndermarked over for Frederiksberg Slot gemmer der sig 4.400 kvadratmeter i det tidligere vandreservoir.

Hver år indbyder Cisternerne en kunstner til at fylde de flotte og fugtige kamre med et unikt stedspecifikt værk.

I år er det den sydkoreanske kunstner Kimsooja, som i en omfattende installation kaldet ”Weaving the Light” der forvandler rummet til en kæmpe installation hvor lyset som farvestrålende penselstrøg på transparente lærreder bryder med mørket.

Installationen er skabt af lysbrydende film opsat på paneler, der lader lyset passere gennem mikroskopiske overflader af horisontale og vertikale prismer.

Lysstrålerne spaltes i alle regnbuens farver, som væver sig ind og ud af de underjordiske søjlegange.

Cisternerne funder du i Søndermarken overfor Frederiksberg Slot i København. Der er åbent tirsdag til søndag 11:00 til 18:00 og torsdag 11:00 til 20:00. Udstillingen løber til 30. november 2023.

Det koster 115 kroner for voksne og 90 kroner for unge under 27 år. Børn under 18 år kommer gratis ind. Mere om udstillingen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S