Twitters underliggende kode er blevet lækket online

Dele af Twitters underliggende kode, som mediet kører på, er blevet delt på internetplatform.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Marten Bjork)

Dele af Twitters underliggende kildekode har ligget frit tilgængeligt på nettet.

Det sociale medie oplyser nu ifølge BBC, at dele af koden har været offentliggjort på det Microsoft-ejede Github, hvor udviklere kan dele kode med hinanden.

Twitter-koden er nu blevet fjernet igen efter, at det sociale medie har bedt platformen om at få det fjernet.

"GitHub kommenterer generelt ikke på beslutninger om at fjerne indhold. Men med interesse i at være transparente, så deler vi offentligt alle DMCA-anmodninger (Digital Millennium Copyright Act) om at fjerne indhold," lyder det fra en talsperson fra GitHub, til BBC.

DMCA blev vedtaget ved lov i USA i 1998. Målet med dette stykke lovgivning er at beskytte copyright-materiale på internettet.

I forbindelse med lækket har Twitter bedt GitHub om at oplyse, hvem der var ansvarlig for at dele koden. Her viser det sig, at det er en bruger kaldet FreeSpeechEnthusiast.

I en politianmeldelse oplyser Twitter, brugeren har brudt selskabets copyright-rettigheder.

Tilbage i november 2022 købte Elon Musk Twitter for 44 milliarder dollar. Siden har han skåret medarbejderstaben ned til en tredjedel i forsøget på at gøre selskabet mere rentabelt. Dette medførte blandt andet, at flere store annoncører på det sociale medie valgte at stoppe sit engagement på platformen.

Elon Musk har netop været ude og tilbyde sine medarbejdere at købe aktier i firmaet. Til den pris, aktierne kan købes for, lyder Twitters værdiansættelse nu på 20 milliarder dollar, hvilket er under halvdelen af den værdi, selskabet blev købt for.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)