CGI Danmark lander laveste omsætning i årevis - men skovler penge ind

CGI Danmark taber flyvehøjde på omsætningen til den private sektor, men vinder til gengæld frem på salg til det offentlige. Se nøgletallene her.

Artikel top billede

(Foto: CGI/Bjarne R.Mikkelsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om CGI Danmark.
473
2:30 min
CGI Danmark taber flyvehøjde på den del af omsætningen, der hentes hjem på salg af it-ydelser til den private sektor, men går til gengæld frem på salget til den offentlige sektor.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S