Google lancerer rival til Microsoft SQL Server

Google går nu Microsoft i bedene med en konkurrent til SQL Server.

Artikel top billede

Microsofts SQL Server er den dominerende spiller på det lokale databaseservermarked – Google har konkurreret i clouden, men endnu ikke on-premise.

Det ændrer sig dog nu, skriver vores søstermedie Infoworld.

Google har nemlig lanceret nemlig AlloyDB Omni, som er en ny downloadbar on-premises version af AlloyDB-databaseserverløsningen, som Google lancerede sidste år.

Den giver kunder mulighed for at køre databasetjenester on premise.

Lige nu er den nye satsning i privat forhåndsvisning.

AlloyDB bruger samme underliggende engine som AlloyDB, og det kan downloades on premise, på edgen, på clouden og på udviklerlaptops.

"AlloyDB Omni-indexadvisoren hjælper med at fjerne gættearbejdet med at finjustere forespørgselsydelsen ved at foretage en dyb analyse af de forskellige dele af en forespørgsel, herunder underforespørgsler, joins og filtre," lyder det fra Andi Gutmans, general manager for databaser hos Google Cloud, i et blogindlæg.

For at reducere ventetid for forespørgselsresultater bruger Omni AlloyDB's kolonnemotor, der holder ofte forespurgte data i en hukommelse-kolonne-format for hurtigere scanning, joins og aggregeringer, meddeler han.

Dertil tilføjes det, at AlloyDB Omni bruger machine learning til automatisk at organisere data mellem rækkebaserede og kolonne-baserede formater, konvertere data, når det er nødvendigt, og vælge mellem kolonne-baserede og rækkebaserede udførelsesplaner.

"Dette leverer fremragende ydeevne for en bred vifte af forespørgsler med minimal ledelsesoverhead," meddeler Gutmans.

Et stort markedspotentiale

Ifølge Matt Aslett, forskningsdirektør hos Ventana Research, som Infoworld har talt med, er der et stort potentiale.

"AlloyDB blev lanceret for at gøre det muligt for organisationer at modernisere applikationer med høje krav til ydeevne og pålidelighed, som tidligere er blevet implementeret lokalt på virksomhedens operationelle databaser, herunder Oracle, IBM og Microsoft, samt PostgreSQL," sagde han.

"I 2025 vil to tredjedele af organisationerne revurdere deres nuværende operationelle databaseleverandører med henblik på at forbedre fejltolerancen og støtte udviklingen af ​​nye intelligente operationelle applikationer," tilføjede han.

Ifølge en rapport fra markedsundersøgelsesfirmaet Gartner accelererer kapløbet om at modernisere databaser på grund af virksomheders behov for at køre analyser til forretningsstrategi og vækst.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S