Google lancerer rival til Microsoft SQL Server

Google går nu Microsoft i bedene med en konkurrent til SQL Server.

Artikel top billede

Microsofts SQL Server er den dominerende spiller på det lokale databaseservermarked – Google har konkurreret i clouden, men endnu ikke on-premise.

Det ændrer sig dog nu, skriver vores søstermedie Infoworld.

Google har nemlig lanceret nemlig AlloyDB Omni, som er en ny downloadbar on-premises version af AlloyDB-databaseserverløsningen, som Google lancerede sidste år.

Den giver kunder mulighed for at køre databasetjenester on premise.

Lige nu er den nye satsning i privat forhåndsvisning.

AlloyDB bruger samme underliggende engine som AlloyDB, og det kan downloades on premise, på edgen, på clouden og på udviklerlaptops.

"AlloyDB Omni-indexadvisoren hjælper med at fjerne gættearbejdet med at finjustere forespørgselsydelsen ved at foretage en dyb analyse af de forskellige dele af en forespørgsel, herunder underforespørgsler, joins og filtre," lyder det fra Andi Gutmans, general manager for databaser hos Google Cloud, i et blogindlæg.

For at reducere ventetid for forespørgselsresultater bruger Omni AlloyDB's kolonnemotor, der holder ofte forespurgte data i en hukommelse-kolonne-format for hurtigere scanning, joins og aggregeringer, meddeler han.

Dertil tilføjes det, at AlloyDB Omni bruger machine learning til automatisk at organisere data mellem rækkebaserede og kolonne-baserede formater, konvertere data, når det er nødvendigt, og vælge mellem kolonne-baserede og rækkebaserede udførelsesplaner.

"Dette leverer fremragende ydeevne for en bred vifte af forespørgsler med minimal ledelsesoverhead," meddeler Gutmans.

Et stort markedspotentiale

Ifølge Matt Aslett, forskningsdirektør hos Ventana Research, som Infoworld har talt med, er der et stort potentiale.

"AlloyDB blev lanceret for at gøre det muligt for organisationer at modernisere applikationer med høje krav til ydeevne og pålidelighed, som tidligere er blevet implementeret lokalt på virksomhedens operationelle databaser, herunder Oracle, IBM og Microsoft, samt PostgreSQL," sagde han.

"I 2025 vil to tredjedele af organisationerne revurdere deres nuværende operationelle databaseleverandører med henblik på at forbedre fejltolerancen og støtte udviklingen af ​​nye intelligente operationelle applikationer," tilføjede han.

Ifølge en rapport fra markedsundersøgelsesfirmaet Gartner accelererer kapløbet om at modernisere databaser på grund af virksomheders behov for at køre analyser til forretningsstrategi og vækst.

Annonce

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S