Google lancerer rival til Microsoft SQL Server

Google går nu Microsoft i bedene med en konkurrent til SQL Server.

Artikel top billede

Microsofts SQL Server er den dominerende spiller på det lokale databaseservermarked – Google har konkurreret i clouden, men endnu ikke on-premise.

Det ændrer sig dog nu, skriver vores søstermedie Infoworld.

Google har nemlig lanceret nemlig AlloyDB Omni, som er en ny downloadbar on-premises version af AlloyDB-databaseserverløsningen, som Google lancerede sidste år.

Den giver kunder mulighed for at køre databasetjenester on premise.

Lige nu er den nye satsning i privat forhåndsvisning.

AlloyDB bruger samme underliggende engine som AlloyDB, og det kan downloades on premise, på edgen, på clouden og på udviklerlaptops.

"AlloyDB Omni-indexadvisoren hjælper med at fjerne gættearbejdet med at finjustere forespørgselsydelsen ved at foretage en dyb analyse af de forskellige dele af en forespørgsel, herunder underforespørgsler, joins og filtre," lyder det fra Andi Gutmans, general manager for databaser hos Google Cloud, i et blogindlæg.

For at reducere ventetid for forespørgselsresultater bruger Omni AlloyDB's kolonnemotor, der holder ofte forespurgte data i en hukommelse-kolonne-format for hurtigere scanning, joins og aggregeringer, meddeler han.

Dertil tilføjes det, at AlloyDB Omni bruger machine learning til automatisk at organisere data mellem rækkebaserede og kolonne-baserede formater, konvertere data, når det er nødvendigt, og vælge mellem kolonne-baserede og rækkebaserede udførelsesplaner.

"Dette leverer fremragende ydeevne for en bred vifte af forespørgsler med minimal ledelsesoverhead," meddeler Gutmans.

Et stort markedspotentiale

Ifølge Matt Aslett, forskningsdirektør hos Ventana Research, som Infoworld har talt med, er der et stort potentiale.

"AlloyDB blev lanceret for at gøre det muligt for organisationer at modernisere applikationer med høje krav til ydeevne og pålidelighed, som tidligere er blevet implementeret lokalt på virksomhedens operationelle databaser, herunder Oracle, IBM og Microsoft, samt PostgreSQL," sagde han.

"I 2025 vil to tredjedele af organisationerne revurdere deres nuværende operationelle databaseleverandører med henblik på at forbedre fejltolerancen og støtte udviklingen af ​​nye intelligente operationelle applikationer," tilføjede han.

Ifølge en rapport fra markedsundersøgelsesfirmaet Gartner accelererer kapløbet om at modernisere databaser på grund af virksomheders behov for at køre analyser til forretningsstrategi og vækst.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S