Nu begynder Apple også at dele fyresedler ud

Apple har ellers holdt på sine medarbejdere, mens massefyringer hos de øvrige tech-giganter står på.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Titusindvis af medarbejdere er blevet afskediget den seneste tid hos klodens førende tech-virksomheder hvor Meta, Google, Microsoft, Amazon og Twitter stod for de mest profilere massefyringer. Til sammen har de fem virksomheder barberet over 75.000 stillinger.

Medarbejderne hos den californiske tech-gigant Apple har indtil videre afværget prikkerunder – men ifølge meldinger fra finansmedierne Bloomberg og Business Insider, er tiden nu også til fyringsrunder hos selskabet.

Ifølge Bloomberg er der dog tale om behersket restrukturering af virksomheden, og der vil være ’sandsynligvis meget få’ fyringer.

Virksomheden vil skære ned i antallet af hvad det kalder udviklings- og bevarelsesteams, som er grupper der er ansvarlige for opførelsen og vedligeholdelse af Apples detailbutikker. Iblandt de afskedigede vil også være nogle management-stillinger.

Fyringerne kommunikeres som værende en strømlining af organisationen frem for afskedigelser. De berørte medarbejdere er blevet tilbudt at søge lignende stillinger øvrige steder i organisationen.

Apple talte i alt 164.000 medarbejdere ved udgangen af sidst regnskabsår i september 2022.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS