Nu begynder Apple også at dele fyresedler ud

Apple har ellers holdt på sine medarbejdere, mens massefyringer hos de øvrige tech-giganter står på.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Titusindvis af medarbejdere er blevet afskediget den seneste tid hos klodens førende tech-virksomheder hvor Meta, Google, Microsoft, Amazon og Twitter stod for de mest profilere massefyringer. Til sammen har de fem virksomheder barberet over 75.000 stillinger.

Medarbejderne hos den californiske tech-gigant Apple har indtil videre afværget prikkerunder – men ifølge meldinger fra finansmedierne Bloomberg og Business Insider, er tiden nu også til fyringsrunder hos selskabet.

Ifølge Bloomberg er der dog tale om behersket restrukturering af virksomheden, og der vil være ’sandsynligvis meget få’ fyringer.

Virksomheden vil skære ned i antallet af hvad det kalder udviklings- og bevarelsesteams, som er grupper der er ansvarlige for opførelsen og vedligeholdelse af Apples detailbutikker. Iblandt de afskedigede vil også være nogle management-stillinger.

Fyringerne kommunikeres som værende en strømlining af organisationen frem for afskedigelser. De berørte medarbejdere er blevet tilbudt at søge lignende stillinger øvrige steder i organisationen.

Apple talte i alt 164.000 medarbejdere ved udgangen af sidst regnskabsår i september 2022.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse