Pc-producent indrømmer: Vi er blevet hacket

Den taiwanske pc-producent MSI er blevet udsat for ransomware-angreb. Selskabet råder til ekstra opmærksomhed, når opdateringer hentes.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Den taiwanske pc-producent MSI indrømmer på sin hjemmeside, at et cyberangreb har ramt ’dele af selskabets informationssystemer’.

Systemerne er ifølge selskabet genetableret og fungerer som de skal.

Angrebet debuterede ifølge sikkerhedsmediet Bleepingcomputer for mindst en uge siden, da MSI optrådte på en sortbørs over ransomware-emner.

Her påstår en gruppe kaldet ’Money Message’ at have stjålet kildekode fra selskabets netværk. Her bliver det fremvist dele af hvad der påstås at være CTMS og ERP-databaser samt software-nøgler, kildekoder og BIOS-firmware.

Gruppen kræver en løsesum på fire millioner dollar for ikke at frigive de følsomme oplysninger, skriver mediet.

MSI pointerer efterfølgende at cyberangrebet ikke har haft nogle signifikant operationelle eller finansielle konsekvenser.

Selskabet opfordrer dog brugere af MSI-computere til ekstra opmærksomhed, når opdateringer hentes.

”MSI anbefaler til alene at hente firmware og BIOS opdateringer igennem MSI’s hjemmeside og ikke at bruge filer fra andre kilder.” lyder beskeden.

MSI er baseret i Taiwan og er mest kendt for sin gaming-fokuserede laptops. Selskabet fremstiller derudover også grafikkort, servere, desktop-maskiner og pc-tilbehør.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job