Pc-producent indrømmer: Vi er blevet hacket

Den taiwanske pc-producent MSI er blevet udsat for ransomware-angreb. Selskabet råder til ekstra opmærksomhed, når opdateringer hentes.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Den taiwanske pc-producent MSI indrømmer på sin hjemmeside, at et cyberangreb har ramt ’dele af selskabets informationssystemer’.

Systemerne er ifølge selskabet genetableret og fungerer som de skal.

Angrebet debuterede ifølge sikkerhedsmediet Bleepingcomputer for mindst en uge siden, da MSI optrådte på en sortbørs over ransomware-emner.

Her påstår en gruppe kaldet ’Money Message’ at have stjålet kildekode fra selskabets netværk. Her bliver det fremvist dele af hvad der påstås at være CTMS og ERP-databaser samt software-nøgler, kildekoder og BIOS-firmware.

Gruppen kræver en løsesum på fire millioner dollar for ikke at frigive de følsomme oplysninger, skriver mediet.

MSI pointerer efterfølgende at cyberangrebet ikke har haft nogle signifikant operationelle eller finansielle konsekvenser.

Selskabet opfordrer dog brugere af MSI-computere til ekstra opmærksomhed, når opdateringer hentes.

”MSI anbefaler til alene at hente firmware og BIOS opdateringer igennem MSI’s hjemmeside og ikke at bruge filer fra andre kilder.” lyder beskeden.

MSI er baseret i Taiwan og er mest kendt for sin gaming-fokuserede laptops. Selskabet fremstiller derudover også grafikkort, servere, desktop-maskiner og pc-tilbehør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job