Få dage gammel opdatering til PowerToys førte til nedbrud – Microsoft udsender rettelse

Det er ikke længe siden, at Microsoft PowerToys v0.69.0 kom ud, men der er allerede kommet en opfølger, som skal fikse en bunke af problemer.

Artikel top billede

(Foto: Screenshot/Kristoffer Ingemand)

I sidste uge kom Microsoft med en ny version af sin gratis, open source, Windows-værktøjskasse PowerToys i form af version v.0.69.0, som tilføjede funktionen registry-preview til at hjælpe brugere med at forhåndsvise virkningen af ​​at importere en .reg-fil til registreringsdatabasen.

Den nye version 0.69.1 er dog allerede kommet, og det skyldes en række fejl i den tidligere opdatering.

Det skriver Onmsft.

Derfor kommer opdateringen uden nye funktioner, men blot for at lappe hullerne.

”Dette er en patch-udgivelse til at løse problemer i v0.69.0 for at rette nogle fejl, som vi anså for vigtige for stabiliteten baseret på indgående rater,” fremgår det af ændringsloggen på GitHub.

Følgende fejl er blevet fikset:

  • Et problem, der fik Registry Preview-vinduet til at antage en størrelse for stor til skærmen efter åbning af en stor fil.

  • Et problem med nedbrud i applikationen under Indstillinger efter at have valgt den nye "Keep awake until experiation"-mulighed for visse tidszoner.

  • Fejl i menu og værktøjstip i Registry Preview.

  • Tilføjelse af genvejene Ctrl+S og Shift+Ctrl+S til lagring i Registry Preview.

  • Rettelse af ikoner til forhåndsvisning af registreringsdatabasen på nogle systemer.

  • Skjul installer-hashes for udgivelsesbemærkninger på siden Hvad er nyt.

  • Der er tilføjet kode for at undgå nedbrud som følge af de seneste ændringer i genvejskontrol.

  • Rettelse af et nedbrud, når brugere åbner eller gemmer en fil, når Registry Preview kører med administrative rettigheder.

  • Rettelse til kommandolinjefunktionen til Awake.
PowerToys bør give brugeren besked om opdateringen automatisk, men hvis det af en grund ikke skulle være tilfældet, kan brugeren gå til Generelt efterfulgt af Tjek for opdateringer og derefter Installer nu.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S