ChatGPT beskylder fejlagtigt danske politikere for svindel og spritkørsel

ChatGPT kommer med fritopfundne anklager mod danske politikere, men hvem skal man holde ansvarlig, når en udenlandsk ChatGPT kommer med injurier?

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

En række danske folketingsmedlemmer bliver af af chatrobotten ChatGPT fejlagtigt beskyldt for at have begået ulovligheder.

Det skriver Børsen.

Ifølge avisen bliver Venstres forsvars- og udlændinge-ordfører Mads Fuglede beskyldt for at have fået en betinget fængselsstraf for at have videregivet fortrolige oplysninger til en journalist, mens tidligere folketingsmedlem Simon Emil Ammitzbøll fejlagtigt bliver beskyldt for at fået en fængselsstraf for svindel.

Derudover bliver SF’s Karina Lorentzen Dehnhardt fejlagtigt bliver beskyldt for at fået en bøde for at have kørt i påvirket tilstand i 2009.

“Hvis du havde skrevet det om mig i en artikel, så havde jeg nok kontaktet en advokat, fordi jeg ville føle, at det var så grænseoverskridende, at det skulle have en konsekvens. Men nu er det en algoritme, der har skrevet det, og det rejser en svær etisk problemstilling, for hvem holder man ansvarlig for det, siger Mads Fuglede til Børsen.

Svarene på ChatGPT ændrer sig tilsyneladende også over tid. Børsen oplyser, at da avisen senere hen stiller det samme spørgsmål til ChatGPT er beskyldningerne fjernet.

Til gengæld har ChatGPT efterfølgende i et svar til den danske journalist og Twitter-bruger Uffe Gardel skrevet, at Mads Fuglede tidligere er dømt for svindel, hvilket også er en falsk oplysning.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen