ChatGPT beskylder fejlagtigt danske politikere for svindel og spritkørsel

ChatGPT kommer med fritopfundne anklager mod danske politikere, men hvem skal man holde ansvarlig, når en udenlandsk ChatGPT kommer med injurier?

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

En række danske folketingsmedlemmer bliver af af chatrobotten ChatGPT fejlagtigt beskyldt for at have begået ulovligheder.

Det skriver Børsen.

Ifølge avisen bliver Venstres forsvars- og udlændinge-ordfører Mads Fuglede beskyldt for at have fået en betinget fængselsstraf for at have videregivet fortrolige oplysninger til en journalist, mens tidligere folketingsmedlem Simon Emil Ammitzbøll fejlagtigt bliver beskyldt for at fået en fængselsstraf for svindel.

Derudover bliver SF’s Karina Lorentzen Dehnhardt fejlagtigt bliver beskyldt for at fået en bøde for at have kørt i påvirket tilstand i 2009.

“Hvis du havde skrevet det om mig i en artikel, så havde jeg nok kontaktet en advokat, fordi jeg ville føle, at det var så grænseoverskridende, at det skulle have en konsekvens. Men nu er det en algoritme, der har skrevet det, og det rejser en svær etisk problemstilling, for hvem holder man ansvarlig for det, siger Mads Fuglede til Børsen.

Svarene på ChatGPT ændrer sig tilsyneladende også over tid. Børsen oplyser, at da avisen senere hen stiller det samme spørgsmål til ChatGPT er beskyldningerne fjernet.

Til gengæld har ChatGPT efterfølgende i et svar til den danske journalist og Twitter-bruger Uffe Gardel skrevet, at Mads Fuglede tidligere er dømt for svindel, hvilket også er en falsk oplysning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job