ChatGPT beskylder fejlagtigt danske politikere for svindel og spritkørsel

ChatGPT kommer med fritopfundne anklager mod danske politikere, men hvem skal man holde ansvarlig, når en udenlandsk ChatGPT kommer med injurier?

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

En række danske folketingsmedlemmer bliver af af chatrobotten ChatGPT fejlagtigt beskyldt for at have begået ulovligheder.

Det skriver Børsen.

Ifølge avisen bliver Venstres forsvars- og udlændinge-ordfører Mads Fuglede beskyldt for at have fået en betinget fængselsstraf for at have videregivet fortrolige oplysninger til en journalist, mens tidligere folketingsmedlem Simon Emil Ammitzbøll fejlagtigt bliver beskyldt for at fået en fængselsstraf for svindel.

Derudover bliver SF’s Karina Lorentzen Dehnhardt fejlagtigt bliver beskyldt for at fået en bøde for at have kørt i påvirket tilstand i 2009.

“Hvis du havde skrevet det om mig i en artikel, så havde jeg nok kontaktet en advokat, fordi jeg ville føle, at det var så grænseoverskridende, at det skulle have en konsekvens. Men nu er det en algoritme, der har skrevet det, og det rejser en svær etisk problemstilling, for hvem holder man ansvarlig for det, siger Mads Fuglede til Børsen.

Svarene på ChatGPT ændrer sig tilsyneladende også over tid. Børsen oplyser, at da avisen senere hen stiller det samme spørgsmål til ChatGPT er beskyldningerne fjernet.

Til gengæld har ChatGPT efterfølgende i et svar til den danske journalist og Twitter-bruger Uffe Gardel skrevet, at Mads Fuglede tidligere er dømt for svindel, hvilket også er en falsk oplysning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S