Hitman-ejers bestyrelse trækker sig

Samtlige bestyrelsesmedlemmer hos det engelske spilfirma Eidos har trukket sig, efter et købstilbud fra konkurrenten SCI er blevet gjort ubetinget. Heriblandt er Eidos' topchef og den gruppe, der var med til at købe danske IO Interactive sidste år.

Kampen om det britiske spilforlag Eidos betyder, at samtlige medlemmer af bestyrelsen har trukket sig, efter konkurrenten SCI har gjort sit køb af Eidos ubetinget.

Blandt medlemmerne er formand John van Kuffeler, administrerende direktør Mike McGarvey og den kreative chef, Ian Livingstone.

Det var den bestyrelse, der sidste år besluttede at købe danske IO Interactive og selskabets Hitman-spil for en kvart milliard kroner.

Med øjeblikkelig virkning vil den nye bestyrelse i stedet bestå af SCI's topchef, Jane Kavanagh, samt Bill Ennis og Rob Murphy, der fremover skal stå i spidsen for det nye selskab.

Ifølge det britiske branchesite Gamesindustry.biz afviser SCI, at selskabet vil fjerne store dele af Eidos' topledelse, som det ellers har været rygtet i et par dage.

SCI's tilbud om at købe Eidos blev gjort ubetinget mandag i denne uge, da aktionærerne i begge selskaber havde godkendt handlen. Dermed blev det endelige låg lagt på handlen, hvor SCI slog Bono-selskabet Elevation Partners af banen.

SCI er nu i gang med at skaffe omkring 650 millioner kroner gennem udstedelsen af nye aktier. Pengene skal bruges til at sammenlægge og drive det nye selskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job