Hitman-ejers bestyrelse trækker sig

Samtlige bestyrelsesmedlemmer hos det engelske spilfirma Eidos har trukket sig, efter et købstilbud fra konkurrenten SCI er blevet gjort ubetinget. Heriblandt er Eidos' topchef og den gruppe, der var med til at købe danske IO Interactive sidste år.

Kampen om det britiske spilforlag Eidos betyder, at samtlige medlemmer af bestyrelsen har trukket sig, efter konkurrenten SCI har gjort sit køb af Eidos ubetinget.

Blandt medlemmerne er formand John van Kuffeler, administrerende direktør Mike McGarvey og den kreative chef, Ian Livingstone.

Det var den bestyrelse, der sidste år besluttede at købe danske IO Interactive og selskabets Hitman-spil for en kvart milliard kroner.

Med øjeblikkelig virkning vil den nye bestyrelse i stedet bestå af SCI's topchef, Jane Kavanagh, samt Bill Ennis og Rob Murphy, der fremover skal stå i spidsen for det nye selskab.

Ifølge det britiske branchesite Gamesindustry.biz afviser SCI, at selskabet vil fjerne store dele af Eidos' topledelse, som det ellers har været rygtet i et par dage.

SCI's tilbud om at købe Eidos blev gjort ubetinget mandag i denne uge, da aktionærerne i begge selskaber havde godkendt handlen. Dermed blev det endelige låg lagt på handlen, hvor SCI slog Bono-selskabet Elevation Partners af banen.

SCI er nu i gang med at skaffe omkring 650 millioner kroner gennem udstedelsen af nye aktier. Pengene skal bruges til at sammenlægge og drive det nye selskab.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS