Hitman-ejers bestyrelse trækker sig

Samtlige bestyrelsesmedlemmer hos det engelske spilfirma Eidos har trukket sig, efter et købstilbud fra konkurrenten SCI er blevet gjort ubetinget. Heriblandt er Eidos' topchef og den gruppe, der var med til at købe danske IO Interactive sidste år.

Kampen om det britiske spilforlag Eidos betyder, at samtlige medlemmer af bestyrelsen har trukket sig, efter konkurrenten SCI har gjort sit køb af Eidos ubetinget.

Blandt medlemmerne er formand John van Kuffeler, administrerende direktør Mike McGarvey og den kreative chef, Ian Livingstone.

Det var den bestyrelse, der sidste år besluttede at købe danske IO Interactive og selskabets Hitman-spil for en kvart milliard kroner.

Med øjeblikkelig virkning vil den nye bestyrelse i stedet bestå af SCI's topchef, Jane Kavanagh, samt Bill Ennis og Rob Murphy, der fremover skal stå i spidsen for det nye selskab.

Ifølge det britiske branchesite Gamesindustry.biz afviser SCI, at selskabet vil fjerne store dele af Eidos' topledelse, som det ellers har været rygtet i et par dage.

SCI's tilbud om at købe Eidos blev gjort ubetinget mandag i denne uge, da aktionærerne i begge selskaber havde godkendt handlen. Dermed blev det endelige låg lagt på handlen, hvor SCI slog Bono-selskabet Elevation Partners af banen.

SCI er nu i gang med at skaffe omkring 650 millioner kroner gennem udstedelsen af nye aktier. Pengene skal bruges til at sammenlægge og drive det nye selskab.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S