Hitman-ejers bestyrelse trækker sig

Samtlige bestyrelsesmedlemmer hos det engelske spilfirma Eidos har trukket sig, efter et købstilbud fra konkurrenten SCI er blevet gjort ubetinget. Heriblandt er Eidos' topchef og den gruppe, der var med til at købe danske IO Interactive sidste år.

Kampen om det britiske spilforlag Eidos betyder, at samtlige medlemmer af bestyrelsen har trukket sig, efter konkurrenten SCI har gjort sit køb af Eidos ubetinget.

Blandt medlemmerne er formand John van Kuffeler, administrerende direktør Mike McGarvey og den kreative chef, Ian Livingstone.

Det var den bestyrelse, der sidste år besluttede at købe danske IO Interactive og selskabets Hitman-spil for en kvart milliard kroner.

Med øjeblikkelig virkning vil den nye bestyrelse i stedet bestå af SCI's topchef, Jane Kavanagh, samt Bill Ennis og Rob Murphy, der fremover skal stå i spidsen for det nye selskab.

Ifølge det britiske branchesite Gamesindustry.biz afviser SCI, at selskabet vil fjerne store dele af Eidos' topledelse, som det ellers har været rygtet i et par dage.

SCI's tilbud om at købe Eidos blev gjort ubetinget mandag i denne uge, da aktionærerne i begge selskaber havde godkendt handlen. Dermed blev det endelige låg lagt på handlen, hvor SCI slog Bono-selskabet Elevation Partners af banen.

SCI er nu i gang med at skaffe omkring 650 millioner kroner gennem udstedelsen af nye aktier. Pengene skal bruges til at sammenlægge og drive det nye selskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS