It-investeringer en væsentlig grund til største underskud nogensinde hos Coop

‘Historisk store investeringer’ i blandt andet en ny SAP-platform spiller en væsenligt årsag i kæmpe-underskud hos Coop.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Kæmpe-investeringer i en ny SAP-platform er blandt de væsentlige årsager til, at Coop Danmark lander sit største underskud nogensinde.

Selskabet landede et historisk stort underskud på 628 millioner kroner.

Det skyldes en række faktorer - herunder kke mindst den nye Coop One-platform, som har kostet flere milliarder kroner af udrulle.

Den nævner Coop Danmark selv om en af de tre primære årsager til det store underskud. De to øvrige er i øvrigt ændring af danskernes indkøbsvaner og lavere avance.

Coop One-projektet bygger på SAP’s nyeste platform, S/4HANA Retail.

Coop har været i gang med udviklingen og implementeringen af kæmpe-projektet siden 2017, og selskabets teknikere har siden 2019 været i gang med at flytte Coops enorme varekatalog fra sit 50 år gamle ERP-system og over i det nye og avancerede system.

Projektet har kostet dyrt.

Coops tidligere CIO, Morten Holm, fortalte i 2019 til Computerworld, at Coop One-projektet kostede halvanden millioner kroner om dagen. Samlet lød budgettet på omkring 2,5 milliarder kroner, da implementerings-projektet gik i gang i 2019.

Til Politiken meddeler Coop, at investeringerne i blandt andet it-platformen har kostet Coop mere end 750 millioner kroner i 2022.

Coop melder nu, at it-platformen er på plads. Den kommer til at spille en væsentlig rolle for Coop i fremtiden.

“På milliard-investeringen i den nye SAP-platform, Coop One, er de sidste vareområder blevet rullet ud i 2022, og systemet fungerer og vil give betydelige gevinster de kommende år,” lyder det fra Coop i dag.

Coops CIO, Lars Ole Dybdal, har tidligere fortalt til Computerworld, at gevinsterne ikke hentes hjem med det samme.

“Men vi får lagt et nyt fundamentet, hvor vi får samlet hele ERP-landskabet og data på én samlet platform. Jeg ser et gigantisk potentiale i hele datadelen. At kunne arbejde real time og near real time med forretningsdata. Vi skal være langt mere databaserede, og vi skal sikre, at der er én og kun én sandhed i forhold til data,” har han sagt til os om det store projekt.

Det er planen, at Coops finanssystemer som de sidste skal kobles på den nye SAP-platform, hvilket forventes afsluttet om nogle måneder.

Det kommer til at markere afslutningen på det store implementerings-projekt.

Dernæst bliver fokus rettet på videreudvikling og udbygning af platformen, som af Coop er blevet kaldt for ‘branchens allermest moderne it-fundament.

“Med store investeringer i de tre kæder [Coop, Brugsen og 365Discount, red], med en topmoderne it-platform udrullet til alle vareområder og butikker, de stærkeste egne varemærker og en offensiv satsning på ansvarlighed vil vi i de kommende år blive endnu mere attraktive for kunderne, og dermed igen vokse og vinde markedsandele,” meddeler topchef Kræn Østergård Nielsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse