It-investeringer en væsentlig grund til største underskud nogensinde hos Coop

‘Historisk store investeringer’ i blandt andet en ny SAP-platform spiller en væsenligt årsag i kæmpe-underskud hos Coop.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Kæmpe-investeringer i en ny SAP-platform er blandt de væsentlige årsager til, at Coop Danmark lander sit største underskud nogensinde.

Selskabet landede et historisk stort underskud på 628 millioner kroner.

Det skyldes en række faktorer - herunder kke mindst den nye Coop One-platform, som har kostet flere milliarder kroner af udrulle.

Den nævner Coop Danmark selv om en af de tre primære årsager til det store underskud. De to øvrige er i øvrigt ændring af danskernes indkøbsvaner og lavere avance.

Coop One-projektet bygger på SAP’s nyeste platform, S/4HANA Retail.

Coop har været i gang med udviklingen og implementeringen af kæmpe-projektet siden 2017, og selskabets teknikere har siden 2019 været i gang med at flytte Coops enorme varekatalog fra sit 50 år gamle ERP-system og over i det nye og avancerede system.

Projektet har kostet dyrt.

Coops tidligere CIO, Morten Holm, fortalte i 2019 til Computerworld, at Coop One-projektet kostede halvanden millioner kroner om dagen. Samlet lød budgettet på omkring 2,5 milliarder kroner, da implementerings-projektet gik i gang i 2019.

Til Politiken meddeler Coop, at investeringerne i blandt andet it-platformen har kostet Coop mere end 750 millioner kroner i 2022.

Coop melder nu, at it-platformen er på plads. Den kommer til at spille en væsentlig rolle for Coop i fremtiden.

“På milliard-investeringen i den nye SAP-platform, Coop One, er de sidste vareområder blevet rullet ud i 2022, og systemet fungerer og vil give betydelige gevinster de kommende år,” lyder det fra Coop i dag.

Coops CIO, Lars Ole Dybdal, har tidligere fortalt til Computerworld, at gevinsterne ikke hentes hjem med det samme.

“Men vi får lagt et nyt fundamentet, hvor vi får samlet hele ERP-landskabet og data på én samlet platform. Jeg ser et gigantisk potentiale i hele datadelen. At kunne arbejde real time og near real time med forretningsdata. Vi skal være langt mere databaserede, og vi skal sikre, at der er én og kun én sandhed i forhold til data,” har han sagt til os om det store projekt.

Det er planen, at Coops finanssystemer som de sidste skal kobles på den nye SAP-platform, hvilket forventes afsluttet om nogle måneder.

Det kommer til at markere afslutningen på det store implementerings-projekt.

Dernæst bliver fokus rettet på videreudvikling og udbygning af platformen, som af Coop er blevet kaldt for ‘branchens allermest moderne it-fundament.

“Med store investeringer i de tre kæder [Coop, Brugsen og 365Discount, red], med en topmoderne it-platform udrullet til alle vareområder og butikker, de stærkeste egne varemærker og en offensiv satsning på ansvarlighed vil vi i de kommende år blive endnu mere attraktive for kunderne, og dermed igen vokse og vinde markedsandele,” meddeler topchef Kræn Østergård Nielsen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S