Danske Vivino går mod strømmen og satser på, at Kina kan blive selskabets største marked

Kina er på vej til at blive verdens største vinmarked, og det er en forretningsmulighed, danske Vivino ikke vil sige nej til, selv om forholdet mellem Kina og vesten er anspændt. Vivino har udviklet en ny app på kinesisk fra bunden og regner med en million brugere inden nytår.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Vivino, der har danske rødder, er nu verdens største online-markedsplads for vin. Og selskabet med udviklingsafdeling i Danmark og hovedkvarter i USA satser nu på, at Kina kan blive Vivino største marked.

Vivino har etableret et selvstændigt selskab i Kina og udviklet en helt ny app på kinesisk fra bunden, som blev lanceret ved årsskiftet. Foreløbig har app’en 150.000 brugere, og målet er en million brugere inden udgangen af 2023. Det skriver Børsen.

“Kina er et af de hurtigst voksende vinmarkeder i verden og er samtidig det vinmarked med den højeste online-penetration,” siger Heini Zachariassen, der er medstifter af Vivino.

Ifølge ham er det mellem 20 og 30 procent af al vinsalg i Kina, som foregår online, mens det i USA er under 10 procent.

Vivino har taget tilløb til den kinesiske satsning i flere år. Det kinesiske selskab har allerede afdelinger i tre byer og nærmer sig 100 ansatte.

Chefen for den kinesiske satsning er Alexander Frederiksen, som har boet og arbejdet i Kina i årevis. Han var blandt andet med til at etablere en dating-app a la Tinder, som blev solgt for cirka fire milliarder kroner.

Vivino blev etableret i 2010 og har nu cirka 10 millioner aktive brugere om måneden over hele verden.

Ifølge Heini Zachariassen er satsningen i Kina en kalkuleret risiko i en tid med globale spændinger, som ikke kan tage livet af Vivino, hvis det fejler, men som altså også har et enormt potentiale.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura