Danske Vivino går mod strømmen og satser på, at Kina kan blive selskabets største marked

Kina er på vej til at blive verdens største vinmarked, og det er en forretningsmulighed, danske Vivino ikke vil sige nej til, selv om forholdet mellem Kina og vesten er anspændt. Vivino har udviklet en ny app på kinesisk fra bunden og regner med en million brugere inden nytår.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Vivino, der har danske rødder, er nu verdens største online-markedsplads for vin. Og selskabet med udviklingsafdeling i Danmark og hovedkvarter i USA satser nu på, at Kina kan blive Vivino største marked.

Vivino har etableret et selvstændigt selskab i Kina og udviklet en helt ny app på kinesisk fra bunden, som blev lanceret ved årsskiftet. Foreløbig har app’en 150.000 brugere, og målet er en million brugere inden udgangen af 2023. Det skriver Børsen.

“Kina er et af de hurtigst voksende vinmarkeder i verden og er samtidig det vinmarked med den højeste online-penetration,” siger Heini Zachariassen, der er medstifter af Vivino.

Ifølge ham er det mellem 20 og 30 procent af al vinsalg i Kina, som foregår online, mens det i USA er under 10 procent.

Vivino har taget tilløb til den kinesiske satsning i flere år. Det kinesiske selskab har allerede afdelinger i tre byer og nærmer sig 100 ansatte.

Chefen for den kinesiske satsning er Alexander Frederiksen, som har boet og arbejdet i Kina i årevis. Han var blandt andet med til at etablere en dating-app a la Tinder, som blev solgt for cirka fire milliarder kroner.

Vivino blev etableret i 2010 og har nu cirka 10 millioner aktive brugere om måneden over hele verden.

Ifølge Heini Zachariassen er satsningen i Kina en kalkuleret risiko i en tid med globale spændinger, som ikke kan tage livet af Vivino, hvis det fejler, men som altså også har et enormt potentiale.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S