Danske Vivino går mod strømmen og satser på, at Kina kan blive selskabets største marked

Kina er på vej til at blive verdens største vinmarked, og det er en forretningsmulighed, danske Vivino ikke vil sige nej til, selv om forholdet mellem Kina og vesten er anspændt. Vivino har udviklet en ny app på kinesisk fra bunden og regner med en million brugere inden nytår.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Vivino, der har danske rødder, er nu verdens største online-markedsplads for vin. Og selskabet med udviklingsafdeling i Danmark og hovedkvarter i USA satser nu på, at Kina kan blive Vivino største marked.

Vivino har etableret et selvstændigt selskab i Kina og udviklet en helt ny app på kinesisk fra bunden, som blev lanceret ved årsskiftet. Foreløbig har app’en 150.000 brugere, og målet er en million brugere inden udgangen af 2023. Det skriver Børsen.

“Kina er et af de hurtigst voksende vinmarkeder i verden og er samtidig det vinmarked med den højeste online-penetration,” siger Heini Zachariassen, der er medstifter af Vivino.

Ifølge ham er det mellem 20 og 30 procent af al vinsalg i Kina, som foregår online, mens det i USA er under 10 procent.

Vivino har taget tilløb til den kinesiske satsning i flere år. Det kinesiske selskab har allerede afdelinger i tre byer og nærmer sig 100 ansatte.

Chefen for den kinesiske satsning er Alexander Frederiksen, som har boet og arbejdet i Kina i årevis. Han var blandt andet med til at etablere en dating-app a la Tinder, som blev solgt for cirka fire milliarder kroner.

Vivino blev etableret i 2010 og har nu cirka 10 millioner aktive brugere om måneden over hele verden.

Ifølge Heini Zachariassen er satsningen i Kina en kalkuleret risiko i en tid med globale spændinger, som ikke kan tage livet af Vivino, hvis det fejler, men som altså også har et enormt potentiale.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S