Tysk milliard-tilbud kom ud af det blå: SimCorps bestyrelse fik forhandlet prisen op

SimCorp var egentlig ikke til salg, da selskabet modtog opkøbstilbud fra Deutsche Börse Group - som bestyrelsen fik forhandlet op til slutprisen på knap 30 milliarder kroner.

Artikel top billede

SimCorp har egentligt slet ikke været til salg, men selskabet var nødt til at forholde sig til situationen, da det nærmest ud af det blå modtog et opkøbstilbud fra tyske Deutsche Börse.

Selskabets bestyrelsesformand Peter Schütze vil til FinansWatch ikke fortælle, hvor meget Deutsche Börse oprindeligt bød for SimCorp.

“Vi har ikke været til salg, men vi har modtaget et købstilbud, og efter intense forhandlinger har vi opnået en meningsfuld forhøjelse af prisen og en høj grad af sikkerhed for, at tilbuddet kan gennemføres. Derudover har Credit Suisse har udarbejdet en fairness opinion, der viser, at prisen er fair,” siger han til mediet.

SimCorps bestyrelse har allerede underskrevet en aftale med det tyske selskab.

Men da SimCorp er børsnoteret, er det selskabets aktionærer, der bestemmer, om det skal sælges.

Selv anbefaler bestyrelsen enstemmigt aktionærerne at sælge.

Prisen er da også god. Den ligger nemlig knap 39 procent over SimCorp-aktiens kurs, da Nasdaq-børsen lukkede onsdag aften - få timer før aftalen blev offentliggjort.

Den aftale handelspris værdifastsætter SimCorp til knap 30 milliarder kroner med en pris per aktie på 735 kroner.

Ifølge FinansWatch ejer to af SimCorps aktionærer mere end fem procent af aktiekapitalen, nemlig danske BLS Capital og canadiske Mawer Insvestment Management.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura