Ombudsmanden: Digitaliseringen fejler på mange punkter

Digital forvaltning skaber store problemer for borgerne, lyder det fra Ombudsmanden.

Artikel top billede

(Foto: JASPER CARLBERG / JASPER CARLBERG)

Digitalisering i den offentlige forvaltning skaber mange problemer for samfundets borgere, da de, som vælger it-systemerne, ikke er tilstrækkeligt i stand til at forudse, hvad fremtiden bringer, og derfor fører det til uhensigtsmæssigheder for mange borgere, når der sker fejl.

Det fortæller ombudsmand, Niels Fenger til Politiken.

Han fortsætter med at fortælle, at flere digitale systemer hos myndigheder ikke lever op til lovgivningens rammer med deres it-løsninger, og at forfejlet it-systemer fylder meget på hans bord i hvervet som ombudsmand.

Helt grundlæggende har han oplevet flere problemer med, at systemerne, der blander borgeres data med algoritmiske beslutninger, som får konsekvenser for borgerne.

”Det er ofte de helt banale, fundamentale ting, der går galt: Når man overser behovet for, at maskinen skal kunne skrive til forældremyndighedsindehaveren. Når systemet undlader at tillade registreringen af en partsrepræsentant – en værge eller en advokat. Når man udsender et dokument i et filformat, hvor dokumentet får en ny dato, hver gang man åbner det,” siger han til mediet.

Eksempler på dette kan være Sundhedsplatformen, som indtil Ombudsmanden blandede sig, var indstillet til at sende direkte til patienter, hvilket førte til vigtige beskeder til børn, uden forældrene blev orienteret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS