Ombudsmanden: Digitaliseringen fejler på mange punkter

Digital forvaltning skaber store problemer for borgerne, lyder det fra Ombudsmanden.

Artikel top billede

(Foto: JASPER CARLBERG / JASPER CARLBERG)

Digitalisering i den offentlige forvaltning skaber mange problemer for samfundets borgere, da de, som vælger it-systemerne, ikke er tilstrækkeligt i stand til at forudse, hvad fremtiden bringer, og derfor fører det til uhensigtsmæssigheder for mange borgere, når der sker fejl.

Det fortæller ombudsmand, Niels Fenger til Politiken.

Han fortsætter med at fortælle, at flere digitale systemer hos myndigheder ikke lever op til lovgivningens rammer med deres it-løsninger, og at forfejlet it-systemer fylder meget på hans bord i hvervet som ombudsmand.

Helt grundlæggende har han oplevet flere problemer med, at systemerne, der blander borgeres data med algoritmiske beslutninger, som får konsekvenser for borgerne.

”Det er ofte de helt banale, fundamentale ting, der går galt: Når man overser behovet for, at maskinen skal kunne skrive til forældremyndighedsindehaveren. Når systemet undlader at tillade registreringen af en partsrepræsentant – en værge eller en advokat. Når man udsender et dokument i et filformat, hvor dokumentet får en ny dato, hver gang man åbner det,” siger han til mediet.

Eksempler på dette kan være Sundhedsplatformen, som indtil Ombudsmanden blandede sig, var indstillet til at sende direkte til patienter, hvilket førte til vigtige beskeder til børn, uden forældrene blev orienteret.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job