Ombudsmanden: Digitaliseringen fejler på mange punkter

Digital forvaltning skaber store problemer for borgerne, lyder det fra Ombudsmanden.

Artikel top billede

(Foto: JASPER CARLBERG / JASPER CARLBERG)

Digitalisering i den offentlige forvaltning skaber mange problemer for samfundets borgere, da de, som vælger it-systemerne, ikke er tilstrækkeligt i stand til at forudse, hvad fremtiden bringer, og derfor fører det til uhensigtsmæssigheder for mange borgere, når der sker fejl.

Det fortæller ombudsmand, Niels Fenger til Politiken.

Han fortsætter med at fortælle, at flere digitale systemer hos myndigheder ikke lever op til lovgivningens rammer med deres it-løsninger, og at forfejlet it-systemer fylder meget på hans bord i hvervet som ombudsmand.

Helt grundlæggende har han oplevet flere problemer med, at systemerne, der blander borgeres data med algoritmiske beslutninger, som får konsekvenser for borgerne.

”Det er ofte de helt banale, fundamentale ting, der går galt: Når man overser behovet for, at maskinen skal kunne skrive til forældremyndighedsindehaveren. Når systemet undlader at tillade registreringen af en partsrepræsentant – en værge eller en advokat. Når man udsender et dokument i et filformat, hvor dokumentet får en ny dato, hver gang man åbner det,” siger han til mediet.

Eksempler på dette kan være Sundhedsplatformen, som indtil Ombudsmanden blandede sig, var indstillet til at sende direkte til patienter, hvilket førte til vigtige beskeder til børn, uden forældrene blev orienteret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job