E-Boks kører igen efter KMD-fejl

Problemerne hos e-Boks, som skete efter problemer hos leverandøren KMD, er nu fikset, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Fejlen, som tirsdag førte til problemer for e-Boks, er nu helt fikset.

Det oplyser selskabets kommunikations og CSR-direktør, Susanne Søndahl Wolff, til Computerworld.

Tirsdag lød meldingen, at en fejl hos KMD førte til problemer for den digitale postkasse.

”Vores driftsleverandør KMD oplever i øjeblikket tekniske problemer, som kan medføre, at du ikke kan logge på. Du kan i mellemtiden få vist din post fra det offentlige på Borger.dk og Virk.dk. KMD arbejder på at få løst fejlen. Vi beklager ulejligheden,” fremgik det på e-Boks’ driftside.

E-Boks oplyste til Ekstrabladet, at servicen var oppe at køre igen tirsdag aften, men fejlmeddelelsen blev først endelig fjernet onsdag formiddag.

Meddelelsen var dog blevet ændret fra at nævne KMD til blot at lyde: ”Vi oplever i øjeblikket tekniske problemer, som kan give længere svartider, når du logger på eller vil se din post. Vi arbejder på en løsning og beklager ulejligehden.”

Denne er dog også fjernet nu, og systemerne kører igen.

Nu skulle fejlen være løst, og borgere kan igen se deres post på e-Boks.

Tilbage i marts måned skete der noget lignende, da et nedbrud hos KMD førte til et nedbrud hos e-Boks. Dengang var det hardwareproblemer.

Derudover havde KMD også problemer i midten af april, hvilket ramte en række kommunale it-systemer - heriblandt Jobnet, kommunernes praktik-system Vitas, Det Fælles Datagrundlag og Arbejdsmarkedsportalen.

Dette skyldtes en software-fejl, der udløste en hel kæde af reaktioner fra en række it-virksomheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S