GlobalConnects omsætning nærmer sig fem milliarder kroner efter massiv vækst

GlobalConnects omsætning nærmer sig fem milliarder kroner efter et år med massiv vækst. “GlobalConnect har konsolideret sin position som en af de førende i Europa.”

Artikel top billede

(Foto: BUSK COPYRIGHT / THOMAS BUSK)

2022 blev et år præget af massiv vækst for GlobalConnect med topchef Martin Lippert i spidsen.

Selskabets omsætning voksede med 16 procent og nærmer sig nu fem milliarder danske kroner.

Selskabets netop offentliggjorte årsregnskab for 2022 viser samtidig et driftsoverskud på 2,3 milliarder kroner, mens antallet af medarbejdere over året steg til 1.900 ansatte.

Store investeringer

I sin regnskabsberetning peger direktør Martin Lippert på, at GlobalConnect har investeret massivt gennem hele året.

“Investeringer er næsten fordoblet i forhold til 2021 og udgør 9,2 milliarder SEK (6,1 milliarder DKK) på tværs af koncernens markeder i Danmark, Sverige, Norge, Finland og det nordlige Tyskland,” lyder det fra GlobalConnect.

GlobalConnect peger på, at der er blevet investeret i blandt andet opkøb og udrulning af fiber til private hjem.

Selskabet opkøbte i 2022 svenske Open Universe og SDU, mens selskabet herhjemme køber Wizer.

“Den fortsatte vækst skal særligt hentes på den videre udrulning af fibernet til private hjem med et fokus på Danmark, Finland og Tyskland, hvor potentialet er stort,” lyder det fra GlobalConnect.

Regnskabet viser, at den svenske forretning - som dog også tæller Finland - nu er den største af de tre landedivisioner i GlobalConnect, nemlig Danmark, Norge og Sverige/Finland.

Herhjemme beskæftiger GlobalConnect omkring 700 medarbejdere og omsætter for knap halvanden milliarder kroner, mens selskabet i Sverige/Finland beskæftiger 730 medarbejdere, som omsætter for godt to milliarder kroner.

“Vi gik ind på privatmarkedet i Danmark i 2020, i Tyskland i 2021, og i begyndelsen af ​​2023 gik vi ind på det finske privatmarked. Vi ser et stort uudnyttet potentiale på disse mindre modne fibermarkeder, hvor vi kan udnytte viden og erfaring fra den udrulning, vi har drevet i stor skala i Sverige og Norge,” meddeler Martin Lippert.

GlobalConnect skriver i regnskabet, at selskabet i 2022 har ‘konsolideret sin position som en af de førende og hurtigst voksende leverandører af digital infrastruktur i Europa.”

GlobalConnect står i dag bag 17 datacentre på i alt 35.000 kvadratmeter samt 155.000 kilometer fiber, som når ud til 743.000 boliger.

Du kan læse hele årsrapporten fra GlobalConnect her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS