GlobalConnects omsætning nærmer sig fem milliarder kroner efter massiv vækst

GlobalConnects omsætning nærmer sig fem milliarder kroner efter et år med massiv vækst. “GlobalConnect har konsolideret sin position som en af de førende i Europa.”

Artikel top billede

(Foto: BUSK COPYRIGHT / THOMAS BUSK)

2022 blev et år præget af massiv vækst for GlobalConnect med topchef Martin Lippert i spidsen.

Selskabets omsætning voksede med 16 procent og nærmer sig nu fem milliarder danske kroner.

Selskabets netop offentliggjorte årsregnskab for 2022 viser samtidig et driftsoverskud på 2,3 milliarder kroner, mens antallet af medarbejdere over året steg til 1.900 ansatte.

Store investeringer

I sin regnskabsberetning peger direktør Martin Lippert på, at GlobalConnect har investeret massivt gennem hele året.

“Investeringer er næsten fordoblet i forhold til 2021 og udgør 9,2 milliarder SEK (6,1 milliarder DKK) på tværs af koncernens markeder i Danmark, Sverige, Norge, Finland og det nordlige Tyskland,” lyder det fra GlobalConnect.

GlobalConnect peger på, at der er blevet investeret i blandt andet opkøb og udrulning af fiber til private hjem.

Selskabet opkøbte i 2022 svenske Open Universe og SDU, mens selskabet herhjemme køber Wizer.

“Den fortsatte vækst skal særligt hentes på den videre udrulning af fibernet til private hjem med et fokus på Danmark, Finland og Tyskland, hvor potentialet er stort,” lyder det fra GlobalConnect.

Regnskabet viser, at den svenske forretning - som dog også tæller Finland - nu er den største af de tre landedivisioner i GlobalConnect, nemlig Danmark, Norge og Sverige/Finland.

Herhjemme beskæftiger GlobalConnect omkring 700 medarbejdere og omsætter for knap halvanden milliarder kroner, mens selskabet i Sverige/Finland beskæftiger 730 medarbejdere, som omsætter for godt to milliarder kroner.

“Vi gik ind på privatmarkedet i Danmark i 2020, i Tyskland i 2021, og i begyndelsen af ​​2023 gik vi ind på det finske privatmarked. Vi ser et stort uudnyttet potentiale på disse mindre modne fibermarkeder, hvor vi kan udnytte viden og erfaring fra den udrulning, vi har drevet i stor skala i Sverige og Norge,” meddeler Martin Lippert.

GlobalConnect skriver i regnskabet, at selskabet i 2022 har ‘konsolideret sin position som en af de førende og hurtigst voksende leverandører af digital infrastruktur i Europa.”

GlobalConnect står i dag bag 17 datacentre på i alt 35.000 kvadratmeter samt 155.000 kilometer fiber, som når ud til 743.000 boliger.

Du kan læse hele årsrapporten fra GlobalConnect her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos