GlobalConnects omsætning nærmer sig fem milliarder kroner efter massiv vækst

GlobalConnects omsætning nærmer sig fem milliarder kroner efter et år med massiv vækst. “GlobalConnect har konsolideret sin position som en af de førende i Europa.”

Artikel top billede

(Foto: BUSK COPYRIGHT / THOMAS BUSK)

2022 blev et år præget af massiv vækst for GlobalConnect med topchef Martin Lippert i spidsen.

Selskabets omsætning voksede med 16 procent og nærmer sig nu fem milliarder danske kroner.

Selskabets netop offentliggjorte årsregnskab for 2022 viser samtidig et driftsoverskud på 2,3 milliarder kroner, mens antallet af medarbejdere over året steg til 1.900 ansatte.

Store investeringer

I sin regnskabsberetning peger direktør Martin Lippert på, at GlobalConnect har investeret massivt gennem hele året.

“Investeringer er næsten fordoblet i forhold til 2021 og udgør 9,2 milliarder SEK (6,1 milliarder DKK) på tværs af koncernens markeder i Danmark, Sverige, Norge, Finland og det nordlige Tyskland,” lyder det fra GlobalConnect.

GlobalConnect peger på, at der er blevet investeret i blandt andet opkøb og udrulning af fiber til private hjem.

Selskabet opkøbte i 2022 svenske Open Universe og SDU, mens selskabet herhjemme køber Wizer.

“Den fortsatte vækst skal særligt hentes på den videre udrulning af fibernet til private hjem med et fokus på Danmark, Finland og Tyskland, hvor potentialet er stort,” lyder det fra GlobalConnect.

Regnskabet viser, at den svenske forretning - som dog også tæller Finland - nu er den største af de tre landedivisioner i GlobalConnect, nemlig Danmark, Norge og Sverige/Finland.

Herhjemme beskæftiger GlobalConnect omkring 700 medarbejdere og omsætter for knap halvanden milliarder kroner, mens selskabet i Sverige/Finland beskæftiger 730 medarbejdere, som omsætter for godt to milliarder kroner.

“Vi gik ind på privatmarkedet i Danmark i 2020, i Tyskland i 2021, og i begyndelsen af ​​2023 gik vi ind på det finske privatmarked. Vi ser et stort uudnyttet potentiale på disse mindre modne fibermarkeder, hvor vi kan udnytte viden og erfaring fra den udrulning, vi har drevet i stor skala i Sverige og Norge,” meddeler Martin Lippert.

GlobalConnect skriver i regnskabet, at selskabet i 2022 har ‘konsolideret sin position som en af de førende og hurtigst voksende leverandører af digital infrastruktur i Europa.”

GlobalConnect står i dag bag 17 datacentre på i alt 35.000 kvadratmeter samt 155.000 kilometer fiber, som når ud til 743.000 boliger.

Du kan læse hele årsrapporten fra GlobalConnect her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S