OpenAI's topchef: Hjemmearbejde et fejlagtigt eksperiment, der bør slutte

Teknologien er ikke moden til, at alle kan arbejde hjemmefra hele tiden, og derfor bør det eksperiment, som hjemmearbejde har været være slut nu, siger Sam Altman, der er CEO for OpenAI, der står bag den berømte og berygtede chatbot ChatGPT.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Unsplash on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Sam Altmans holdning til hjemmearbejde.
  • Se hvorfor han mener, at hjemmearbejde ikke længere bør finde sted.
629
3:15 min
Han er topchef for OpenAI, der står bag chatbotten ChatGPT, der siden sin lancering har spredt sig som en steppebrand og truer med at vende op og ned på flere industrier og ændre arbejdsgange endnu flere steder.

Alligevel er han ikke umiddelbart imponeret over en af de ting, der har skabt størst forandring hos it- og tech-virksomheder siden corona gjorde sit indtog i foråret 2020.

Der er tale om hjemmearbejdet, som Altman kalder et fejlagtigt eksperiment, der bør være slut.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S