OpenAI's topchef: Hjemmearbejde et fejlagtigt eksperiment, der bør slutte

Teknologien er ikke moden til, at alle kan arbejde hjemmefra hele tiden, og derfor bør det eksperiment, som hjemmearbejde har været være slut nu, siger Sam Altman, der er CEO for OpenAI, der står bag den berømte og berygtede chatbot ChatGPT.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Unsplash on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Sam Altmans holdning til hjemmearbejde.
  • Se hvorfor han mener, at hjemmearbejde ikke længere bør finde sted.
629
3:15 min
Han er topchef for OpenAI, der står bag chatbotten ChatGPT, der siden sin lancering har spredt sig som en steppebrand og truer med at vende op og ned på flere industrier og ændre arbejdsgange endnu flere steder.

Alligevel er han ikke umiddelbart imponeret over en af de ting, der har skabt størst forandring hos it- og tech-virksomheder siden corona gjorde sit indtog i foråret 2020.

Der er tale om hjemmearbejdet, som Altman kalder et fejlagtigt eksperiment, der bør være slut.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS