Apple Watchs ydelse har stået stille i flere år: Nu sker der endelig noget

En ny processor til Apple Watch baner vejen for et nyt interface og endnu længere driftstid.

Artikel top billede

Apple har i årevis stået stille, når det gælder udviklingen af den nok væsentligste komponent i smarturet Apple Watch.

Processoren i Apple Watch årgang 2020, kaldet Series 6, er teknologisk på niveau med 2021-modellen (Series 7) og 2022-modellen (Series 8 og Ultra).

Processorerne i de ure, kaldet henholdsvis S6, S7 og S8, er alle bygget omkring den samme Apple 13-arkitektur og fremstillingsteknologi ifølge netmediet Ars Technica.

Apple S6-processoren er ifølge Apple omkring 20 procent hurtigere end S4- og S5-processorerne fra Series 4 og Series 5.

Men nu er et kvantespring omsider på vej.

Bloombergs velorienterede Apple-analytiker, Mark Gurman, skriver via sit Discord-forum, at næste generation af Apple Watch sandsynligvis vil byde på en ny ’S9’-processor bygget omkring en nyere A15-arkitektur fra Apple. Det er denne samme, som i dag findes i iPhone 13 og 14.

Selskabets forventes også at revidere selve fremstillingsteknologien, som i dag menes at være fremstillet med TSMC’s 7nm proces, til en nyere, mere strømeffektiv printteknologi.

Ny vin, gamle flasker

Skiftet til en væsentligt nyere processor forventes at give det nye kuld af Apple Watch-enheder en væsentlig opgradering, både når det gælder processorens ydelse samt strømforbruget.

Den fornyede motorkraft vil samtidig udnyttes til at drive et væsentligt opdateret interface frem i samspil med en kommende WatchOS version 10.

Denne forventes at byde på såkaldte widgets, små programmeller der ligesom i iOS 15 og 16 er skræddersyet til at styre funktioner, skriver Bloomberg.

Mens Apple vil skrue op for den teknologiske motorkraft, er der ikke udsigt til, at der vil bydes på nogle radikale ændringer, når det gælder selves udseendet.

Samtidig kan skiftet dog betyde, at ældre versioner af Apple Watch, navnlig Series 3 og dennes begrænsede motorkraft, ikke kan forventes at blive opdateret til det kommende WatchOS, noterer netmediet Ars Technica.

Apple arbejder desuden på en længe ventet sensor til måling af blodsukker.

Teknologien har været undervejs hos Apple i 12 år, men miniaturiseringen er ikke helt i hus endnu, lyder det dog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S