Apple Watchs ydelse har stået stille i flere år: Nu sker der endelig noget

En ny processor til Apple Watch baner vejen for et nyt interface og endnu længere driftstid.

Artikel top billede

Apple har i årevis stået stille, når det gælder udviklingen af den nok væsentligste komponent i smarturet Apple Watch.

Processoren i Apple Watch årgang 2020, kaldet Series 6, er teknologisk på niveau med 2021-modellen (Series 7) og 2022-modellen (Series 8 og Ultra).

Processorerne i de ure, kaldet henholdsvis S6, S7 og S8, er alle bygget omkring den samme Apple 13-arkitektur og fremstillingsteknologi ifølge netmediet Ars Technica.

Apple S6-processoren er ifølge Apple omkring 20 procent hurtigere end S4- og S5-processorerne fra Series 4 og Series 5.

Men nu er et kvantespring omsider på vej.

Bloombergs velorienterede Apple-analytiker, Mark Gurman, skriver via sit Discord-forum, at næste generation af Apple Watch sandsynligvis vil byde på en ny ’S9’-processor bygget omkring en nyere A15-arkitektur fra Apple. Det er denne samme, som i dag findes i iPhone 13 og 14.

Selskabets forventes også at revidere selve fremstillingsteknologien, som i dag menes at være fremstillet med TSMC’s 7nm proces, til en nyere, mere strømeffektiv printteknologi.

Ny vin, gamle flasker

Skiftet til en væsentligt nyere processor forventes at give det nye kuld af Apple Watch-enheder en væsentlig opgradering, både når det gælder processorens ydelse samt strømforbruget.

Den fornyede motorkraft vil samtidig udnyttes til at drive et væsentligt opdateret interface frem i samspil med en kommende WatchOS version 10.

Denne forventes at byde på såkaldte widgets, små programmeller der ligesom i iOS 15 og 16 er skræddersyet til at styre funktioner, skriver Bloomberg.

Mens Apple vil skrue op for den teknologiske motorkraft, er der ikke udsigt til, at der vil bydes på nogle radikale ændringer, når det gælder selves udseendet.

Samtidig kan skiftet dog betyde, at ældre versioner af Apple Watch, navnlig Series 3 og dennes begrænsede motorkraft, ikke kan forventes at blive opdateret til det kommende WatchOS, noterer netmediet Ars Technica.

Apple arbejder desuden på en længe ventet sensor til måling af blodsukker.

Teknologien har været undervejs hos Apple i 12 år, men miniaturiseringen er ikke helt i hus endnu, lyder det dog.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S