Apple Watchs ydelse har stået stille i flere år: Nu sker der endelig noget

En ny processor til Apple Watch baner vejen for et nyt interface og endnu længere driftstid.

Artikel top billede

Apple har i årevis stået stille, når det gælder udviklingen af den nok væsentligste komponent i smarturet Apple Watch.

Processoren i Apple Watch årgang 2020, kaldet Series 6, er teknologisk på niveau med 2021-modellen (Series 7) og 2022-modellen (Series 8 og Ultra).

Processorerne i de ure, kaldet henholdsvis S6, S7 og S8, er alle bygget omkring den samme Apple 13-arkitektur og fremstillingsteknologi ifølge netmediet Ars Technica.

Apple S6-processoren er ifølge Apple omkring 20 procent hurtigere end S4- og S5-processorerne fra Series 4 og Series 5.

Men nu er et kvantespring omsider på vej.

Bloombergs velorienterede Apple-analytiker, Mark Gurman, skriver via sit Discord-forum, at næste generation af Apple Watch sandsynligvis vil byde på en ny ’S9’-processor bygget omkring en nyere A15-arkitektur fra Apple. Det er denne samme, som i dag findes i iPhone 13 og 14.

Selskabets forventes også at revidere selve fremstillingsteknologien, som i dag menes at være fremstillet med TSMC’s 7nm proces, til en nyere, mere strømeffektiv printteknologi.

Ny vin, gamle flasker

Skiftet til en væsentligt nyere processor forventes at give det nye kuld af Apple Watch-enheder en væsentlig opgradering, både når det gælder processorens ydelse samt strømforbruget.

Den fornyede motorkraft vil samtidig udnyttes til at drive et væsentligt opdateret interface frem i samspil med en kommende WatchOS version 10.

Denne forventes at byde på såkaldte widgets, små programmeller der ligesom i iOS 15 og 16 er skræddersyet til at styre funktioner, skriver Bloomberg.

Mens Apple vil skrue op for den teknologiske motorkraft, er der ikke udsigt til, at der vil bydes på nogle radikale ændringer, når det gælder selves udseendet.

Samtidig kan skiftet dog betyde, at ældre versioner af Apple Watch, navnlig Series 3 og dennes begrænsede motorkraft, ikke kan forventes at blive opdateret til det kommende WatchOS, noterer netmediet Ars Technica.

Apple arbejder desuden på en længe ventet sensor til måling af blodsukker.

Teknologien har været undervejs hos Apple i 12 år, men miniaturiseringen er ikke helt i hus endnu, lyder det dog.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo