Efter 12 års hemmelighedskræmmeri: Nu kan Apple være på vej med revolutionerende ny teknologi

Apple er snublende tæt på et gennembrud for en teknologi, som selskabet har arbejdet på i 12 år.

Artikel top billede

Et ambitiøst Apple-projekt, der angiveligt blevet sat i gang under Steve Jobs, har ifølge erhvervsmediet Bloomberg gjort så store fremskridt, at det nu er forventningen, at det vil udmønte sig i et reelt produkt.

Projektet går under navnet E5, og målet er, at udvikle en teknologi, der gør det muligt at aflæse folks blodsukker uden at det er nødvendigt at prikke hul på huden.

I stedet vil det være muligt at foretage en optisk måling, hvor en laser lyser gennem huden.

En teknologi som denne har potentiale til at gøre hverdagen betydeligt lettere for millioner af diabetes patienter over hele verden

Ifølge Bloomberg er Apples-projekt nu så fremskredent, at det er selskabet forventning, at det inden for en årrække vil være muligt at realisere projektet og bringe teknologien på markedet.

Været undervejs i 12 år

Projektet har allerede været undervejs i mere end 12 år, og hundredvis af ingeniører knokler ifølge Bloomberg på projektet.

Apple har ligeledes testet teknologien på hundredvis af personer, og i øjeblikket arbejdes der på en prototype, som dog stadigvæk er på størrelse med en iPhone og skal spændes på brugerens overarm.

Teknologien skal dog formodentligt være betydeligt mere kompakt før, at den vil være klar til lancering. Det ultimative mål for Apple er ifølge Bloomberg at gøre måleenheden så kompakt, at teknologien vil kunne integreres i et Apple Watch.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S