Halvandet år efter hård kritik: Skatteministeriet stadig i gang med at afdække manglende it-beredskabsplaner

Skatteministeriet er stadig i gang med at få styr på sit it-beredskab halvandet år efter hård kritik af stærkt mangelfuld beredskabs-håndtering.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor langt Skattevæsenet er nået i sit arbejde med at implementere acceptable nødplaner.
503
2:45 min
Halvandet år efter, at Skatteministeriet fik hård kritik for sit mangelfulde it-beredskab, er ministeriet fortsat i gang med at få klarhed over beredskabs-planerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS