Microsoft siger nej til højere løn til sine ansatte: Dropper lønstigninger til medarbejderne i år

Microsofts ansatte skal ikke sætte næsen op efter lønstigninger i indeværende år, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

Hvis Microsofts ansatte var gået i gang med at planlægge, hvad de skulle bruge alle de penge, de regnede med, at de ville få i form af en lønstigning i 2023, så skal drømmene udskydes på ubestemt tid.

En af verdens absolut største tech-selskaber har nemlig ikke i sinde at sætte lønningerne op i år.

Det skyldes de usikre økonomiske omstændigheder, som verden befinder sig, lyder begrundelsen fra Redmond-selskabet.

Det skriver Reuters.

I januar sluttede selskabet sig til den lange liste af tech-selskaber, der forårsagede et blodbad af fyringer i den amerikanske tech-industri. Hos Microsoft fik 10.000 ansatte kniven.

"Vi erkender, at det at navigere i både et dynamisk økonomisk miljø og et større platformskifte kræver, at vi træffer kritiske beslutninger i forhold til, hvordan vi investerer i vores medarbejdere, vores forretning og vores fremtid," siger en Microsoft-talsperson til mediet.

Usikre økonomiske omstændigheder er ellers ikke noget, der har kendetegnet Microsofts investeringer i år.

Selskabet har kastet flere milliarder efter ChatGPT-ejeren OpenAI – 10 milliarder dollar ifølge Bloomberg – og samtidig også skudt mange milliarder i AI-teknologi til sine Office-værktøjer samt søgemaskinen Bing.

Fastholder fortsat bonus- og aktiepræmier

De ansatte vil dog fortsat kunne se frem til at få bonusser, aktier samt forfremmelser.

"Vi vil fastholde vores bonus- og aktiepræmiebudget igen i år, men vi vil ikke overfinansiere i det omfang, vi gjorde sidste år, hvilket bringer det tættere på vores historiske gennemsnit," lyder det i en lækket mail fra Microsofts CEO Satya Nadella.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS