Dansk brætspil scorer to af branchens tungeste hæderstitler

De danske designere bag Heat: Pedal To The Metal fik en lidt bedre dag, da deres spil i sidste uge modtog hele to Golden Geek-priser fra verdens førende spilsite BoardGameGeek.

Artikel top billede

Det er slidte nyheder på skrammede æsker, at brætspil de seneste 10-15 år er blevet en milliardindustri, og selv boghandlere og store dagligvarebutikker har i dag moderne spil som for eksempel Splendor, Wingspan, Terraforming Mars og Carcassonne på hylderne.

Men det er alligevel ikke hver dag, at et danskudviklet spil løber med nogle af branchens allertungeste priser, når det globalt toneangivende site BoardGameGeek kårer de bedste titler fra det forgangne år.

Så der var stor begejstring i danske brætspilskredse, da ”Heat: Pedal To The Metal” i sidste uge modtog hele to af de særdeles prestigefyldte ”Golden Geek”-awards fra sitet, der både kårede Heat som årets bedste tematiske spil samt som bedste titel i kategorien af mellemtunge (dvs. medium-komplekse) brætspil.

Spillet er designet af Asger Harding Granerud og Daniel Skjold Pedersen og handler i al sin enkelthed om at køre rasende stærkt i klassiske racerbiler.

Heat udmærker sig desuden ved at kunne skalere i kompleksitet.

Derfor kan det både spilles af børnefamilier uden behov for at gøre tingene alt for besværlige – og rummer ekstra regler, så entusiaster kan tune bilerne, skal fedte for motorpressen og generelt får rigeligt at se til med at give den maksimal gas uden at motoren overopheder eller bilen skrider i svinget.

Og så er Heat faktisk virkelig sjovt, så prisen er fuldt fortjent.

Desuden er det oversat til dansk, og vi har tidligere skrevet om det her.

Der blev også kåret vindere i en række andre kategorier.

For eksempel blev Splendor Duel kåret til bedste to-personers spil, mens Carnegie nuppede en førsteplads i kategorien for komplekse spil.

Hestespillet ”Ready Set Bet” løb med prisen for bedste selskabsspil – for øvrigt et mulehår foran et andet hestespil, det ligeledes virkeligt sjove ”Long Shot: The Dice Game”, der meget betænksomt er trykt på lamineret pap, så man uden totalt katastrofale følger kan spilde øl ud over det (ikke at det kan anbefales. Men det er absolut en bonus, skulle undertegnede hilse at sige).

Se hele listen med vindere samt anden- og tredje-pladser her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S