Dansk brætspil scorer to af branchens tungeste hæderstitler

De danske designere bag Heat: Pedal To The Metal fik en lidt bedre dag, da deres spil i sidste uge modtog hele to Golden Geek-priser fra verdens førende spilsite BoardGameGeek.

Artikel top billede

Det er slidte nyheder på skrammede æsker, at brætspil de seneste 10-15 år er blevet en milliardindustri, og selv boghandlere og store dagligvarebutikker har i dag moderne spil som for eksempel Splendor, Wingspan, Terraforming Mars og Carcassonne på hylderne.

Men det er alligevel ikke hver dag, at et danskudviklet spil løber med nogle af branchens allertungeste priser, når det globalt toneangivende site BoardGameGeek kårer de bedste titler fra det forgangne år.

Så der var stor begejstring i danske brætspilskredse, da ”Heat: Pedal To The Metal” i sidste uge modtog hele to af de særdeles prestigefyldte ”Golden Geek”-awards fra sitet, der både kårede Heat som årets bedste tematiske spil samt som bedste titel i kategorien af mellemtunge (dvs. medium-komplekse) brætspil.

Spillet er designet af Asger Harding Granerud og Daniel Skjold Pedersen og handler i al sin enkelthed om at køre rasende stærkt i klassiske racerbiler.

Heat udmærker sig desuden ved at kunne skalere i kompleksitet.

Derfor kan det både spilles af børnefamilier uden behov for at gøre tingene alt for besværlige – og rummer ekstra regler, så entusiaster kan tune bilerne, skal fedte for motorpressen og generelt får rigeligt at se til med at give den maksimal gas uden at motoren overopheder eller bilen skrider i svinget.

Og så er Heat faktisk virkelig sjovt, så prisen er fuldt fortjent.

Desuden er det oversat til dansk, og vi har tidligere skrevet om det her.

Der blev også kåret vindere i en række andre kategorier.

For eksempel blev Splendor Duel kåret til bedste to-personers spil, mens Carnegie nuppede en førsteplads i kategorien for komplekse spil.

Hestespillet ”Ready Set Bet” løb med prisen for bedste selskabsspil – for øvrigt et mulehår foran et andet hestespil, det ligeledes virkeligt sjove ”Long Shot: The Dice Game”, der meget betænksomt er trykt på lamineret pap, så man uden totalt katastrofale følger kan spilde øl ud over det (ikke at det kan anbefales. Men det er absolut en bonus, skulle undertegnede hilse at sige).

Se hele listen med vindere samt anden- og tredje-pladser her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S