Artikel top billede

(Foto: Teddy O, Unsplashed)

Nu deler Movia detaljerne om de DDoS-angreb, der ramte 14 danske myndigheder og virksomheder i maj

Movia var nede i 48 timer. Hos DOT - Din Offentlige Transport - trak det ud i 72 timer. 25 dage er der gået siden en række DDoS-angreb regnede ned over flere danske myndigheder og virksomheder. Nu har to åbnet op for detaljer om angrebene.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle detaljerne om angrebet der ramte Movia, DOT, Skat og 11 andre organisationer
1.021
5:15 min
I midten af maj i år ramte flere DDoS-angreb mindst 14 forskellige institutioner.

Kun to af disse institutioner har nu indvilget i at dele detaljer om angrebet, som lagde en lang række domæner ned i flere dage.

Den ene af ofrene er transportselskabet Movia, som Computerworld har henvendt sig til med en række skriftlige spørgsmål. Movia har i et skriftligt svar, leveret et overblik over angrebet, der ramte 11. maj.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for