Nu deler Movia detaljerne om de DDoS-angreb, der ramte 14 danske myndigheder og virksomheder i maj

Movia var nede i 48 timer. Hos DOT - Din Offentlige Transport - trak det ud i 72 timer. 25 dage er der gået siden en række DDoS-angreb regnede ned over flere danske myndigheder og virksomheder. Nu har to åbnet op for detaljer om angrebene.

Artikel top billede

(Foto: Teddy O, Unsplashed)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle detaljerne om angrebet der ramte Movia, DOT, Skat og 11 andre organisationer
1.021
5:15 min
I midten af maj i år ramte flere DDoS-angreb mindst 14 forskellige institutioner.

Kun to af disse institutioner har nu indvilget i at dele detaljer om angrebet, som lagde en lang række domæner ned i flere dage.

Den ene af ofrene er transportselskabet Movia, som Computerworld har henvendt sig til med en række skriftlige spørgsmål. Movia har i et skriftligt svar, leveret et overblik over angrebet, der ramte 11. maj.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

inforevision A/S

.NET-udvikler til digitaliseringsprojekter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S