Nu deler Movia detaljerne om de DDoS-angreb, der ramte 14 danske myndigheder og virksomheder i maj

Movia var nede i 48 timer. Hos DOT - Din Offentlige Transport - trak det ud i 72 timer. 25 dage er der gået siden en række DDoS-angreb regnede ned over flere danske myndigheder og virksomheder. Nu har to åbnet op for detaljer om angrebene.

Artikel top billede

(Foto: Teddy O, Unsplashed)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle detaljerne om angrebet der ramte Movia, DOT, Skat og 11 andre organisationer
1.021
5:15 min
I midten af maj i år ramte flere DDoS-angreb mindst 14 forskellige institutioner.

Kun to af disse institutioner har nu indvilget i at dele detaljer om angrebet, som lagde en lang række domæner ned i flere dage.

Den ene af ofrene er transportselskabet Movia, som Computerworld har henvendt sig til med en række skriftlige spørgsmål. Movia har i et skriftligt svar, leveret et overblik over angrebet, der ramte 11. maj.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job