Nu deler Movia detaljerne om de DDoS-angreb, der ramte 14 danske myndigheder og virksomheder i maj

Movia var nede i 48 timer. Hos DOT - Din Offentlige Transport - trak det ud i 72 timer. 25 dage er der gået siden en række DDoS-angreb regnede ned over flere danske myndigheder og virksomheder. Nu har to åbnet op for detaljer om angrebene.

Artikel top billede

(Foto: Teddy O, Unsplashed)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se alle detaljerne om angrebet der ramte Movia, DOT, Skat og 11 andre organisationer
1.021
5:15 min
I midten af maj i år ramte flere DDoS-angreb mindst 14 forskellige institutioner.

Kun to af disse institutioner har nu indvilget i at dele detaljer om angrebet, som lagde en lang række domæner ned i flere dage.

Den ene af ofrene er transportselskabet Movia, som Computerworld har henvendt sig til med en række skriftlige spørgsmål. Movia har i et skriftligt svar, leveret et overblik over angrebet, der ramte 11. maj.

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS