Test: Med B&O's Beocom Portal får du Teams og meget mere på første klasse

Bang & Olufsen rykker ind på kontorerne med Beocom Portal, der er en luksus hovedtelefon certificeret til Microsoft Teams. Her er ikke noget at være ked af, bortset fra prislappen.

Artikel top billede

B&O certificeret til Teams og derfor også et headset du tager med rundt. Beocom Portal er på mange måder så lækkert som du kan forvente fra lydsnedkerne fra Struer. (Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

"Teams på første klasse" - det er det, B&O lover med deres nye hovedtelefon, Beocom Portal, der til forveksling ligner en af lyd- og designspecialisten øvrige topmodeller.

Portal kan da også fint bruges fuldstændig som normalt til musik, på rejser og så videre - men den er altså født med Teams-certificering.

Certificeringen betyder ifølge B&O blot at man er sikret problemfri tilkobling på Microsoft Teams – og at du er sikret god lyd. Det må vi afgøre senere.

Men det er grundliggende en god idé. Hovedtelefonen skulle være udviklet fra bunden og ikke baseret på en af de mange kommercielle modeller de har på markedet. Men de ligner som sagt og ikke overraskende, dem til forveksling.

Der medfølger etui, der, fysisk set, er lidt stort, men det er let at lægge hovedtelefon i etuiet uden at skulle bruge meget energi på at folde dem rigtigt.

Batteritiden er op til flotte 47 timer og der medfølger naturligvis de rette kabler (men ikke oplader). Prisen er 3.999 kroner (med moms), så du sparer ikke på at det er et business-produkt. Det er faktisk i samme prisleje som de dyreste i den kommercielle serie.

Mere plastik og med god grund

Om det er imiteret eller ægte læder på overdelen og siden af hovedtelefonen kan jeg ganske enkelt ikke se.

Jeg kan dog konstatere, at overfladen er godkendt til et B&O produkt, og skulle der være tale om et materiale, der er mindre organisk end ko-hud. Ja, så er de tilgivet – det er jo et business-produkt, der skal kunne holde til at blive slæbt med rundt og brugt overalt.

Den lukkede hovedtelefon virker stiv, men sidder godt og er fleksibel nok til at den både sidder stramt så den ikke let ryger af og samtidig ikke strammer.

De bløde ørepuder bliver ikke varme og er mindre ”vamsede” og store som de traditionelle hovedtelefoner fra fabrikken i Struer. Men stadig overordentlig fin kvalitet.

Portalen til vellyd

Der tilsluttes let både og ikke mindst ret hurtigt til Teams og andre enheder, og det hele styres som sædvanligt via knapper i bunden.

Der er heldigvis kun to af slagsen, så du ikke skal famle dig frem.

På bagsiden af hver telefon, kan du via touch skrue op og ned, stoppe og så videre.

Det fungerer godt – ikke mindst fordi de ikke er overfølsomme. Du kommer ikke til at ramme og ved et uheld komme til at skrue op ned, stoppe lyden eller andet uheldigt midt i et møde.

Betjening er altså glimrende og er lyden heldigvis også. Jeg noterer tale, der går meget klart igennem i den anden ende. Udendørs er den ikke på niveau med de bedste, men her er tale om et headset primært til møderum.

Lydmæssigt er vi til den neutrale side. Stemmer står meget klart og tydeligt uden irriterende ”s”-lyde. Sæt musik på og du forkæles med en velopløst klang med god bund.

Der er saft i lyden så at sige. Lydbilledet er stort og veldefineret. Ikke overraskende står stemmer klart frem.

Anti-støj funktionen er god og fravælger du den indstilling, der ikke lukker al lyd ude, går det også kun marginalt ud over lydkvaliteten. Med fuld anti-støj slået til, bliver diskanten lidt mere vigende, som det ofte sker med den teknologi.

Kan sagtens være (over)prisen værd

Om Beocom Portal er prisen værd er op til den enkelte. Men du køber jo ikke B&O fordi du er på budget, men fordi du vil forkæles. Og det koster.

Men du får alt andet lige også en oplevelse, der ligger langt fra mange traditionelle hovedtelefoner til erhverv.

Med i ligningen og et argument for at retfærdiggøre dit køb er, at de også kan bruges privat, når du er på lange firma, rejser og så videre. Måske kan du også trække dem fra. Jeg prøver blot at give dig skyts til et køb, hvis du er i markedet. For de kan i den grad anbefales.

Med det i mente mener jeg godt prisen kan forsvares. Du betaler både for vellyd, komfort, bling-effekt og for navnet.

Sådan er det – og uanset hvad du synes om det faktum, så leverer de om ikke andet Teams, komfort og lyd på første række. Og hvem har ikke lyst til det – jeg spørger bare!

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS