EET Group opkøber konkurrent med 90 ansatte

It-distributøren EET Group, der har hovedsæde i Birkerød, har opkøbt den konkurrerende distributør Convena Distribution, der har 90 ansatte og mere end 4000 kunder.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2016 Bjørg de Meza Espersen)

Distributøren EET Group har opkøbt den konkurrerende distributør Convena Distribution.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse, hvor der ikke oplyses nogen købssum eller andre vilkår.

EET Group oplyser dog, at opkøbet af Convena Distribution er det seneste i en række strategiske træk, der skal skal udbygge forretningen med henblik på langsigtet vækst.

"Dette opkøb er et vigtigt strategisk træk for os, da det vil styrke vores markedsposition og kompetencer betragteligt med en stærkt kommerciel drevet organisation og en stor kundebase," oplyser Søren Drewsen, topchef i EET Group, ifølge pressemeddelelsen.

"Det passer perfekt ind i vores brede udbud af services understøttet af tætte relationer til vores leverandører og vil være med til yderligere at cementere EET som en ledende spiller indenfor value-add it-distribution,” står der fortsat.

Convena Distribution havde ifølge pressemeddelsen i det seneste regnskabsår en omsætning på cirka 600 millioner kroner.

Virksomheden har desuden 90 ansatte, der ifølge pressemeddelelsen servicerer flere end 4000 kunder fordelt på mere end 30 lande samt kontorer i Danmark Tyskland, Finland, Frankrig, Storbritannien og Sverige.

EET Group, der har sit danske hovedkvarter i Birkerød, har cirka 750 ansatte og en omsætning på 600 millioner euro eller lige 4,4 milliarder kroner.

I Danmark kom EET Group ud af det seneste regnskabsår med en omsætning på 2,9 milliarder kroner og et overskud på 138 millioner kroner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura