EET Group opkøber konkurrent med 90 ansatte

It-distributøren EET Group, der har hovedsæde i Birkerød, har opkøbt den konkurrerende distributør Convena Distribution, der har 90 ansatte og mere end 4000 kunder.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2016 Bjørg de Meza Espersen)

Distributøren EET Group har opkøbt den konkurrerende distributør Convena Distribution.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse, hvor der ikke oplyses nogen købssum eller andre vilkår.

EET Group oplyser dog, at opkøbet af Convena Distribution er det seneste i en række strategiske træk, der skal skal udbygge forretningen med henblik på langsigtet vækst.

"Dette opkøb er et vigtigt strategisk træk for os, da det vil styrke vores markedsposition og kompetencer betragteligt med en stærkt kommerciel drevet organisation og en stor kundebase," oplyser Søren Drewsen, topchef i EET Group, ifølge pressemeddelelsen.

"Det passer perfekt ind i vores brede udbud af services understøttet af tætte relationer til vores leverandører og vil være med til yderligere at cementere EET som en ledende spiller indenfor value-add it-distribution,” står der fortsat.

Convena Distribution havde ifølge pressemeddelsen i det seneste regnskabsår en omsætning på cirka 600 millioner kroner.

Virksomheden har desuden 90 ansatte, der ifølge pressemeddelelsen servicerer flere end 4000 kunder fordelt på mere end 30 lande samt kontorer i Danmark Tyskland, Finland, Frankrig, Storbritannien og Sverige.

EET Group, der har sit danske hovedkvarter i Birkerød, har cirka 750 ansatte og en omsætning på 600 millioner euro eller lige 4,4 milliarder kroner.

I Danmark kom EET Group ud af det seneste regnskabsår med en omsætning på 2,9 milliarder kroner og et overskud på 138 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S