EET Group opkøber konkurrent med 90 ansatte

It-distributøren EET Group, der har hovedsæde i Birkerød, har opkøbt den konkurrerende distributør Convena Distribution, der har 90 ansatte og mere end 4000 kunder.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2016 Bjørg de Meza Espersen)

Distributøren EET Group har opkøbt den konkurrerende distributør Convena Distribution.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse, hvor der ikke oplyses nogen købssum eller andre vilkår.

EET Group oplyser dog, at opkøbet af Convena Distribution er det seneste i en række strategiske træk, der skal skal udbygge forretningen med henblik på langsigtet vækst.

"Dette opkøb er et vigtigt strategisk træk for os, da det vil styrke vores markedsposition og kompetencer betragteligt med en stærkt kommerciel drevet organisation og en stor kundebase," oplyser Søren Drewsen, topchef i EET Group, ifølge pressemeddelelsen.

"Det passer perfekt ind i vores brede udbud af services understøttet af tætte relationer til vores leverandører og vil være med til yderligere at cementere EET som en ledende spiller indenfor value-add it-distribution,” står der fortsat.

Convena Distribution havde ifølge pressemeddelsen i det seneste regnskabsår en omsætning på cirka 600 millioner kroner.

Virksomheden har desuden 90 ansatte, der ifølge pressemeddelelsen servicerer flere end 4000 kunder fordelt på mere end 30 lande samt kontorer i Danmark Tyskland, Finland, Frankrig, Storbritannien og Sverige.

EET Group, der har sit danske hovedkvarter i Birkerød, har cirka 750 ansatte og en omsætning på 600 millioner euro eller lige 4,4 milliarder kroner.

I Danmark kom EET Group ud af det seneste regnskabsår med en omsætning på 2,9 milliarder kroner og et overskud på 138 millioner kroner.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec