Chat GPT-stifter i bakgear – vil ikke forlade EU alligevel

I sidste uge truede Sam Altman, stifter af Open AI, der står bag Chat GPT, med at stoppe driften i Europa, hvis den planlagte AI-lov fra EU bliver for omfattende. Men nu har han ændret mening.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Det bliver fortsat muligt at bruge Chat GPT, hvis du bor i Europa. Det skriver Sam Altman, stifter af Open AI, på Twitter.

I sidste uge var Sam Altman ellers ude at true med at forlade EU, hvis den planlagte lov mod regulering af kunstig intelligens ville blive for restriktiv.

Hans udtalelse fik hurtigt kritik fra blandt andre Thierry Breton, EU's kommissær for det indre marked, og en række EU-parlamentarikere.

Og nu har Sam Altman altså trukket truslen tilbage. Han skriver i et opslag på Twitter, at Open AI ’selvfølgelig ikke har nogen planer om at forlade’ EU.

”Meget produktiv uge med samtaler i Europa om, hvordan man bedst muligt regulerer AI! Vi er spændte på at fortsætte med at operere her og har selvfølgelig ingen planer om at forlade (EU,red.),” skriver Sam Altman på Twitter.

Opslaget kommer efter, at Sam Altman i løbet af sidste mødtes med toppolitikere rundt om i Europa for at diskutere fremtiden for AI og Chat GPT.

Nervøse tech-giganer

EU’s planer om at indføre den såkaldte “AI Act” forventes at være færdigforhandlet til næste år.

AI-loven har til hensigt at regulere såkaldt høj-risiko kunstig intelligens, der blandt andet tæller brugen af kunstig intelligens i medicinsk udstyr eller i finansielle tjenester.

Men EU-parlamentets seneste udkast til lovgivningen indbefatter også regulering af såkaldte større sprogmodeller, som eksempelvis OpenAI’s GPT-4 og Googles sprogmodel PaLM 2.

For nylig har Googles topchef Sundar Pichar også været på turne i europæiske hovedstader, hvor han ifølge Financial Times har besøgt politikere i forsøget på at påvirke kommende reguleringer af kunstig intelligens.

Både OpenAI og Google har understreget, at de støtter en regulering af kunstig intelligens, men at det sker på bedre videngrundlag og en bredere debat.

Eksempelvis har Sundar Pichai påpeget, at EU bør sikre sig at kommende reguleringer ikke sker på bekostning af tech-selskabers evne til at innovere.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S