Microsoft retter problemer, som har generet mange ejere af Surface-computere

Microsoft er kommet med en midlertidig rettelse til problemet, der har ført til, at kameraet på flere Surface-enheder ikke fungerer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Microsofts Surface-enheder har haft et problem på det seneste.

Problemet er, at kameraet ikke har fungeret ordentligt på nogle af de ARM-baserede modeller som for eksempel Surface Pro X.

Nu har Microsoft udrullet en midlertidig rettelse til problemet, som er forårsaget af en fejlramt driver.

Problemet rammer dem, der kører Windows 10 22H2 eller Windows 11 21H2/22H2 og bruger følgende processorer: Qualcomm 8cx Gen 1, Qualcomm 8cx Gen 2, Microsoft SQ1 og Microsoft SQ2.

Problemet påvirker ikke usb-tilsluttede kameraer.

"Vi er klar over, at kunder, der bruger Surface Pro X, i øjeblikket har problemer med at bruge det indbyggede kamera, og vi undersøger aktivt," meddeler Microsoft til Bleeping Computer.

Opdateringen bør ske automatisk, men administrerede enheder, hvor fejlfinding er deaktiveret, skal der udføres følgende trin:

  1. Vælg knappen Start, og skriv cmd, højreklik eller tryk længe på kommandoprompt og vælg Kør som administrator.

  2. ​Kopiér og indsæt følgende kommando og kør kommandoen ved at trykke på Enter: reg add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Qualcomm\Camera" /v EnableQCOMFD /t REG_DWORD /d 0 /f

  3. Genstart enhver app, der bruger kameraet, eller genstart din Windows-enhed.

  4. Det integrerede kamera skulle nu fungere som forventet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice