Grønt lys til statsstøtte: Vil pumpe milliarder af kroner ind i 56 europæiske tech-virksomheder

EU-Kommissionen siger ja til at enn række lande pumper 61 milliarder kroner ind i 68 europæiske teknologi-projekter, som skal være med til at fremme den europæiske tech-sektor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU giver grønt lys til, at der kan pumpes 8,1 milliarder euro - omkring 61 milliarder kroner - ud som statsstøtte til 68 europæiske teknologi-projekter, som er undervejs.

Pengene skal gå til 68 projekter inden for blandt andet chip-udvikling, batterier, kommunikations-teknologi, 5G, selvkørende biler og AI.

Blandt modtagerne er blandt andet Ericsson, Renault, Bosch, GlobalFoundries, STMicroelectronics, Infineon og den franske fly-fabrik Airbus.

De 68 projekter - som 56 virksomheder står bag - er blevet vurderet og godkendt af det særlige EU-organ IPCEI [‘Important Projects of Common European Interest’], som er oprettet specifikt med henblik på udmøntning af statsstøtten.

Ifølge Reuters kan de første produkter - der er resultat af den massive statsstøtte - ramme markederne allerede i 2025.

De fleste resultater ventes dog først i 2032.

EU-kommissær Thierry Breton siger, at statsstøtten kan være med til at sætte skub i udviklingen af en europæisk supply chain for radar-komponenter, udrulningen af el-biler samt udviklingen af AI-chip.

Ifølge Reuters kommer pengene fra Østrig, Tjekkiet, Finland, Frankrig, Tyskland, Grækenland, Irland, Italien, Malta, Holland, Polen, Rumænien, Slovakiet og Spanien.

Danmark deltager ikke i støtten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S