Grønt lys til statsstøtte: Vil pumpe milliarder af kroner ind i 56 europæiske tech-virksomheder

EU-Kommissionen siger ja til at enn række lande pumper 61 milliarder kroner ind i 68 europæiske teknologi-projekter, som skal være med til at fremme den europæiske tech-sektor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU giver grønt lys til, at der kan pumpes 8,1 milliarder euro - omkring 61 milliarder kroner - ud som statsstøtte til 68 europæiske teknologi-projekter, som er undervejs.

Pengene skal gå til 68 projekter inden for blandt andet chip-udvikling, batterier, kommunikations-teknologi, 5G, selvkørende biler og AI.

Blandt modtagerne er blandt andet Ericsson, Renault, Bosch, GlobalFoundries, STMicroelectronics, Infineon og den franske fly-fabrik Airbus.

De 68 projekter - som 56 virksomheder står bag - er blevet vurderet og godkendt af det særlige EU-organ IPCEI [‘Important Projects of Common European Interest’], som er oprettet specifikt med henblik på udmøntning af statsstøtten.

Ifølge Reuters kan de første produkter - der er resultat af den massive statsstøtte - ramme markederne allerede i 2025.

De fleste resultater ventes dog først i 2032.

EU-kommissær Thierry Breton siger, at statsstøtten kan være med til at sætte skub i udviklingen af en europæisk supply chain for radar-komponenter, udrulningen af el-biler samt udviklingen af AI-chip.

Ifølge Reuters kommer pengene fra Østrig, Tjekkiet, Finland, Frankrig, Tyskland, Grækenland, Irland, Italien, Malta, Holland, Polen, Rumænien, Slovakiet og Spanien.

Danmark deltager ikke i støtten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S