"Særdeles tilfredsstillende". Sådan betegner KMD's administrerende direktør Lars Monrad Gylling 2004-resultatet på 128,5 millioner kroner.
? Vi havde frygtet, at 2004 ville blive et stille år grundet kommunalreformen, men alligevel voksede omsætningen med seks procent, så ja, det er særdeles tilfredsstillende, og i hvert fald mere end den kommunale it-vækst, siger Lars Monrad Gylling.
Kommunerne slog i 2004 bremserne i for de store it-investeringer, men kompenserede så rigeligt ved i stedet at købe tillægsprodukter og andre ydelser som for eksempel harmoniseringer af løsningsporteføljen her op til kommunesammenlægningerne.
Blikket stift rettet
I øjeblikket har KMD blikket stift rettet mod kommunalreformen og investerer kraftigt i at være klar.
? Vi investerer på flere fronter. Faktisk investerer vi lige nu flere hundrede millioner kroner om året i fremtidens KMD, og det er betydeligt mere, end vi tjener, siger Lars Monrad Gylling.
Overskuddet steg i 2004 med 28,5 millioner, mens omsætningen steg med godt 131 millioner kroner til 2,4 milliarder kroner. For første gang omsatte samtlige KMD's 2.339 medarbejdere hver for mere en million kroner i gennemsnit.
Et mindre gennembrud
Fremgangen på det private marked vurderer KMD selv som "et mindre gennembrud".
Fagforeningen HK flyttede ved årsskiftet den største del af sin it-drift til KMD, og også Forsikringsselskabernes Data Center og Louis Poulsen er kommet i hus som driftskunder.
KMD er ifølge regnskabsberetningen i dag blandt de tre største driftshuse i Danmark.
For at komme kritikken af KMD's lukkede grænseflader i møde optrapper selskabet i år udviklingen af en række åbne grænseflader, der giver kunderne mulighed for at vælge Microsoft Office og konkurrerende produkter som Open Office og Star Office.
KMD A/S | Årsregnskab | |
Millioner kroner | 2004 | 2003 |
Omsætning | 2.376 | 2.245 |
Resultat af primær drift (EBIT) | 198,9 | 164,1,4 |
Resultat før skat | 187,5 | 156,5 |
Resultat | 128,5 | 100,0 |
Egenkapital | 797,9 | 683,8 |
Antal ansatte | 2.356 | 2.339 |
OS og konsulentforretningen
? Produktforretningen er stort set kun møntet på det kommunale område, så det er outsourcing- og projekt- og konsulentorganisationen, der skal vokse sig større inden for den private og statslige sektor, siger KMD-direktøren.
Han kan ikke fremhæve en eller flere "værste konkurrenter", men ser snarere en helt buket af konkurrenter inden for KMD's forskellige forretningsområder. Og der står i hvert fald IBM og Accenture på et par af blomsterne i buketten.
Forventningerne til indeværende år er, at opnå en "fornuftig encifret vækst".
? Året tegner ganske fornuftigt, men der er en "dark horse". Det er svært at vide, hvor meget fart kommunalreformen får på i år. I øjeblikket er der en behersket interesse for nye projekter, fordi alle har fokus på reformen. Nogle kommuner står klar i starthullerne, mens andre stadig er på vej hen til startområdet, siger Lars Monrad Gylling.