Efter 7-Eleven-hacket: Topchef Jesper Østergaard åbner op og deler alle detaljer - her er hvad han lærte af angrebet

Sorte skærme, alternative betalingsterminaler og hårdt tjente lærestreger. Læs alt om 7-Eleven-hacket, der lukkede kiosk-kædens 185 butikker ned sidste år, og hvad selskabet har lært om sikkerhed på den bekostning.

Artikel top billede

(Foto: Miklos Szabo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alle detaljer om 7-Eleven-hacket.
  • Se hvordan koncernen med snilde fik betalingsterminaler igen.
  • Læs hvad ledelsen har lært af det voldsomme angreb.
2.186
11 min
Mandag 8. august 2022 klokken 9.30 sidder den administererende direktør for Reitan Convenience Denmark, Jesper Østergaard, og lægger sidste hånd på sin præsentation til et vigtigt møde, der skal foregå klokken 12.00 samme dag.

Bestyrelsesmedlemmer i Reitan Convenience, som ejer kiosk-kæden 7-Eleven, er på vej ind til København. Medlemmerne, der kommer fra hele Norden, skal deltage i det kvartalsvise bestyrelsesmøde, som denne gang bliver huset af den danske del af koncernen.

Ugen op til mødet har været hektisk for Jesper Østergaard, og denne morgen er ingen undtagelse. Jesper Østergaard klaprer i tastaturet, mens han tænker præsentationen igennem, som om få timer skal forelægges for resten af den otte mennesker store bestyrelse.

Så bliver skærmen pludselig sort og river Jesper Østergaard ud af sin dybe koncentration. Jesper Østergaard sukker, og får et flashback til en anden tid, hvor computere ofte gik døde, og så var der ikke andet at gøre end at reboote den.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S