Efter 7-Eleven-hacket: Topchef Jesper Østergaard åbner op og deler alle detaljer - her er hvad han lærte af angrebet

Sorte skærme, alternative betalingsterminaler og hårdt tjente lærestreger. Læs alt om 7-Eleven-hacket, der lukkede kiosk-kædens 185 butikker ned sidste år, og hvad selskabet har lært om sikkerhed på den bekostning.

Artikel top billede

(Foto: Miklos Szabo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alle detaljer om 7-Eleven-hacket.
  • Se hvordan koncernen med snilde fik betalingsterminaler igen.
  • Læs hvad ledelsen har lært af det voldsomme angreb.
2.186
11 min
Mandag 8. august 2022 klokken 9.30 sidder den administererende direktør for Reitan Convenience Denmark, Jesper Østergaard, og lægger sidste hånd på sin præsentation til et vigtigt møde, der skal foregå klokken 12.00 samme dag.

Bestyrelsesmedlemmer i Reitan Convenience, som ejer kiosk-kæden 7-Eleven, er på vej ind til København. Medlemmerne, der kommer fra hele Norden, skal deltage i det kvartalsvise bestyrelsesmøde, som denne gang bliver huset af den danske del af koncernen.

Ugen op til mødet har været hektisk for Jesper Østergaard, og denne morgen er ingen undtagelse. Jesper Østergaard klaprer i tastaturet, mens han tænker præsentationen igennem, som om få timer skal forelægges for resten af den otte mennesker store bestyrelse.

Så bliver skærmen pludselig sort og river Jesper Østergaard ud af sin dybe koncentration. Jesper Østergaard sukker, og får et flashback til en anden tid, hvor computere ofte gik døde, og så var der ikke andet at gøre end at reboote den.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job