Efter 7-Eleven-hacket: Topchef Jesper Østergaard åbner op og deler alle detaljer - her er hvad han lærte af angrebet

Sorte skærme, alternative betalingsterminaler og hårdt tjente lærestreger. Læs alt om 7-Eleven-hacket, der lukkede kiosk-kædens 185 butikker ned sidste år, og hvad selskabet har lært om sikkerhed på den bekostning.

Artikel top billede

(Foto: Miklos Szabo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alle detaljer om 7-Eleven-hacket.
  • Se hvordan koncernen med snilde fik betalingsterminaler igen.
  • Læs hvad ledelsen har lært af det voldsomme angreb.
2.186
11 min
Mandag 8. august 2022 klokken 9.30 sidder den administererende direktør for Reitan Convenience Denmark, Jesper Østergaard, og lægger sidste hånd på sin præsentation til et vigtigt møde, der skal foregå klokken 12.00 samme dag.

Bestyrelsesmedlemmer i Reitan Convenience, som ejer kiosk-kæden 7-Eleven, er på vej ind til København. Medlemmerne, der kommer fra hele Norden, skal deltage i det kvartalsvise bestyrelsesmøde, som denne gang bliver huset af den danske del af koncernen.

Ugen op til mødet har været hektisk for Jesper Østergaard, og denne morgen er ingen undtagelse. Jesper Østergaard klaprer i tastaturet, mens han tænker præsentationen igennem, som om få timer skal forelægges for resten af den otte mennesker store bestyrelse.

Så bliver skærmen pludselig sort og river Jesper Østergaard ud af sin dybe koncentration. Jesper Østergaard sukker, og får et flashback til en anden tid, hvor computere ofte gik døde, og så var der ikke andet at gøre end at reboote den.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)