Efter 7-Eleven-hacket: Topchef Jesper Østergaard åbner op og deler alle detaljer - her er hvad han lærte af angrebet

Sorte skærme, alternative betalingsterminaler og hårdt tjente lærestreger. Læs alt om 7-Eleven-hacket, der lukkede kiosk-kædens 185 butikker ned sidste år, og hvad selskabet har lært om sikkerhed på den bekostning.

Artikel top billede

(Foto: Miklos Szabo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alle detaljer om 7-Eleven-hacket.
  • Se hvordan koncernen med snilde fik betalingsterminaler igen.
  • Læs hvad ledelsen har lært af det voldsomme angreb.
2.186
11 min
Mandag 8. august 2022 klokken 9.30 sidder den administererende direktør for Reitan Convenience Denmark, Jesper Østergaard, og lægger sidste hånd på sin præsentation til et vigtigt møde, der skal foregå klokken 12.00 samme dag.

Bestyrelsesmedlemmer i Reitan Convenience, som ejer kiosk-kæden 7-Eleven, er på vej ind til København. Medlemmerne, der kommer fra hele Norden, skal deltage i det kvartalsvise bestyrelsesmøde, som denne gang bliver huset af den danske del af koncernen.

Ugen op til mødet har været hektisk for Jesper Østergaard, og denne morgen er ingen undtagelse. Jesper Østergaard klaprer i tastaturet, mens han tænker præsentationen igennem, som om få timer skal forelægges for resten af den otte mennesker store bestyrelse.

Så bliver skærmen pludselig sort og river Jesper Østergaard ud af sin dybe koncentration. Jesper Østergaard sukker, og får et flashback til en anden tid, hvor computere ofte gik døde, og så var der ikke andet at gøre end at reboote den.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,