Oracle åbner for kæmpe-cloud kun for EU: Sådan kommer setuppet til at fungere

Oracle trykker tirsdag på startknappen for ny cloud-løsning, der med udgangspunkt i to særlige datacentre er helt isoleret til EU. Al personale skal bo i EU, og al data skal håndteres af særlige EU-selskaber. Se hvordan setuppet kommer til at fungere.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Oracles nye indhegnede EU-cloud.
  • Se hvordan løsningen kommer til at fungere.
572
3 min
Oracle tænder i dag tirsdag for et helt nyt cloud-miljø i storskala, som kommer til at køre kun i EU og helt isoleret fra resten af verden.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S