Flextronics-lukning dyr for Embedit

Da Flextronics lukkede i Danmark sidste år, forsvandt samtidig 40 procent af it-virksomheden Embedits omsætning. Siden da har selskabet arbejdet hårdt på at frigøre sig af afhængighed af få store kunder. Embedit formåede at reducere tabet af den største kunde til en nedgang i 2004-omsætningen på 10 procent.

Lukningen af elektronikvirksomheden Flextronics sidste år kom som lidt af et chok for it-virksomheden Embedit, der på det tidspunkt baserede 40 procent af sin årlige omsætning på den nordjyske virksomhed.

- Vi havde 25 mand i arbejde for Flextronics, der var vores suverænt største kunde, siger Tommy Andersen, administrerende direktør, Embedit.

Selskabet gik omgående i gang med brede omsætningen ud på flere kunder.

I 2003 udgjorde de tre største kunder 87 procent af omsætningen, mens dette tal i 2004 var reduceret til 58 procent.

Ingen over 15 procent

- Allerede nu står ingen af vores kunder for mere end 15 procent af omsætningen. Vi har to håndfulde kunder, der vægter næsten lige meget, siger Tommy Andersen.

Embedit er specialiseret i udvikling af elektronik og embedded (indlejret) software. Selskabet arbejder inden for mobil/tele-, medico-, energi-, industri- og transportsektorerne.

Embedit A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning42,145,8
Resultat af primær drift (EBIT)2,46,1
Resultat før skat 2,46,2
Resultat1,74,3
Egenkapital3,05,4
Antal ansatte3128
Embedit har også opnået en bedre balance mellem projektafdelingen og udviklingsafdelingen. Det skal forstås på den måde, at det i dag er lige så almindeligt, at kunderne outsourcer deres udvikling til Embedit, som det tidligere var almindeligt, at Embedits udviklere sad ude hos kunderne.

God timing

- Den udvikling havde faktisk ikke noget at gøre med lukningen af Flextronics, men timingen vidste sig at være rigtig god, siger Tommy Andersen.

Derudover er der etableret en dedikeret projektudviklingsafdelingen med base i selskabets hovedkontor i Herlev og i øvrigt også etableret en afdeling i Sønderborg på Als.

- Begge dele har været positive oplevelser for os, siger Tommy Andersen, der forventer en 2005-omsætning på niveau med sidste år, men et højere overskud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    KMD A/S

    Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job